Šamisen – japonský hudební nástroj

Vedle flétny šakuhači je pro Japonsko typickým hudebním nástrojem i šamisen. Tradičně je jeho zvuk spjat s divadelními představeními kabuki či bunraku, ale i zábavnými večírky, v průběhu nichž struny loutny rozeznívaly gejši a maiko.  

Historie japonské loutny

Slovo šamisen (v anglické transkripci shamisen, 三味線) odkazuje v japonštině k faktu, že hudební nástroj má 3 struny. Historicky se vyvinul z obdobné čínské loutny známé pod jménem sanxian. Ta se na japonské ostrovy dostala v 16. století. Japonští hudebníci si brzy nástroj přizpůsobili a začali jeho ladnými tóny dokreslovat tradiční divadelní představení. Hra na loutnou nebyla vyhrazena jen mužům. Obzvláště u maiko a gejš bylo považováno za přednost, pokud dokázaly mistrně hrát krátké skladby na šamisen.

Zmenšenina jeviště divadla bunraku. Šamisen samozřejmě nesmí chybět.
Zmenšenina jeviště divadla bunraku. Šamisen samozřejmě nesmí chybět.

Hra na šamisen v současnosti

V současné době zůstává šamisen nástrojem tradičně spjatým s divadly kabuki a bunraku. Neobyčejného zvuku japonské loutny využívají i někteří moderní umělci. Například Japonec Hiromitsu Agatsuma na nástroj hojně hraje a ve svých nahrávkách se nebojí vytvářet nová aranžmá západních písní.

Pokud máte chuť na neobvyklý zážitek, můžete si poslechnout skladby japonské metalové skupiny Zenithrash. Ta šamisen používá v několika písních jako jeden z ústředních nástrojů.

Šamisen v Česku

Zaposlouchání se do tónů japonské loutny v českých končinách je spíše sváteční záležitostí. V minulosti měli posluchači příležitost během akce Prague Shakuhachi Festival či v průběhu pražského Bodaidžu macuri. Určitě tak neuděláte chybu, pokud budete sledovat aktuální program těchto festivalů. Možná se Vám poštěstí a budete moci některý z koncertů navštívit.