Ryoji Ikeda – výstava Test patterns [n°7]

Zajímáte se nejen o japonskou kulturu, ale i o moderní umění? Pak Vás jistě zaujme audiovizuální výstava Test pattern [n°7]. Tento neobvyklý zážitek stvořil japonský umělec Ryoji Ikeda, který aktuálně působí převážně na evropské půdě.

Řekne-li se výstava, patrně si představíte hezky nasvícenou místnost, u jejíchž stěn ověšených obrazy se budete moci společně s ostatními návštěvníky kochat uměleckými díly. Na místě budete raději téměř šeptat, abyste nerušili… Tak tohle je pravý opak zážitku, který se naskýtá každému, kdo zavítá na výstavu Test pattern [n°7].

Autor výstavy

Jak už to tak bývá, Japonci nás dokážou velice překvapit. Tvůrce Ryoji Ikeda (ročník 1966) má velice blízko k hudbě. Ve své tvorbě se snaží hledat hranice našeho vnímání. Návštěvník expozice tak bude vystaven audiovizuálními zážitku, který bude až na samém kraji snesitelnosti. Aby umělec získal prostředí, kde bude člověk plně vystaven audiovizuální projekci, stvořil pro ni speciální místnost, tzv. Black box.

Hurá na výstavu

Návštěvník je tak záhy po příchodu upozorněn na to, že se jedná o velice hlasitou instalaci, ve které je použit stroboskop. Nejedná se tedy o nic pro slabší povahy, ani pro epileptiky. Pokud tato fakta zájemce neodradí, vstupuje do uzavřené místnosti. V místnosti jsou jen 4 stěny (žádná okna), promítací plocha na podlaze a reproduktory.

Vstup do tzv. Black Boxu.
Vstup do tzv. Black Boxu.

První minuty jsou až téměř šokující. V temné místnosti se rozezní podivné intenzivní zvuky od praskání reprodokturů, až po pípání. Na podlaze začne promítání rychlého sledu obrazců tvořených černou a bílou barvou.

Nejzajímavější okamžiky instalace nastávají v momentě, kdy se zapojí jednotliví návštěvníci tím, že se postaví či posadí na promítací ploše. Rozehraje se tak zajímavá hra světla projektující se na těla účastníků.

Ryoji Ikeda - Test patterns - Plzeň 2015.
Ryoji Ikeda – Test patterns – Plzeň 2015.

Velice neobvyklý zážitek lze doporučit každému, kdo nemá problémy s hlasitostí a rychlou změnou světel. Člověk si místy připadá jako při návštěvě technoparty s uměleckým nádechem. Budete-li mít příležitost na výstavu zajít, neváhejte.