Running sushi – pohodlné seznámení se s asijskou kuchyní

Líbila se Vám v dětství představa pečených holubů lítajících přímo do Vašich úst? Tak to v reálném životě asi nezažijete, ale spousta druhů asijského jídla může jezdit až k Vašemu stolečku díky tzv. running sushi konceptu.

Pohodlí a rychlost občerstvení čeká na zákazníky restaurací s tzv. sushi pásem či sushi vláčkem. V Japonsku je tento druh podniků označován pojmem 回転寿司 (kaiten zushi) alias rotující sushi. První restaurace tohoto typu byla otevřena v Japonsku v roce 1958. Důvod jejího vzniku byl poměrně prostý, díky této technické vychytávce mohl i jen sám majitel snadno obsluhovat řadu hostů, aniž by potřeboval najmout číšníky.

Poprvé na running sushi

Celá myšlenka running sushi je vcelku jednoduchá. Host usedne u stolu a může si nabírat různé druhy pokrmů dle svého uvážení z pásu, který jezdí přímo vedle jeho místa. Na malých talířcích je možné naleznout kromě různých druhů sushi, obvykle i další asijské speciality, mnohdy i mini dezerty, pražené buráky či sezónní ovoce. Všechny laskominy jsou standardně podávány v malých porcích, aby měl host příležitost okusit celou řadu chutí.

Pokud zavítáte na running sushi v Česku, pravděpodobně zaplatíte u vstupu paušál na určitý čas. Styl all you can eat znamená, že například za 300 korun můžete po dobu 2 hodin spořádat tolik nabízených pokrmů, kolik zvládnete.

Sushi pás

Vyberte si strategické místo

Standardem bývá také to, že zákazník obdrží jídelní hůlky, zázvor, nakládanou ředkev, sójovou omáčku a wasabi. Mnohdy se stává, že další porce zázvoru či wasabi kolují na sushi pásu, případně nebývá problém vyžádat si další přídavek u obsluhy.

Ideální je vybrat si stůl poblíž výdejního okénka, odkud vyjíždí nové talířky s pochutinami. Jinak se Vám může snadno stát, že Vám Vámi vyhlídnuté dobroty vyfouknou strávníci sedící blíže.

Mini talířky + talířek se zázvorem, ředkví a wasabi, na straně sójová omáčka.
Mini talířky + talířek se zázvorem, ředkví a wasabi, na straně sójová omáčka.

Kam na running sushi?

Pokud byste rádi podobnou restauraci navštívili, nabízí se v dnešní době řada možností. V ČR působí například řetězec WOK & SUSHI, v jehož některých podnicích můžete tzv. running sushi navštívit. Jak už ale název napovídá, nejedná se o čistě japonskou kuchyni, spíše o mix různých asijských.

Jestliže rádi cestujete, můžete na sushi pás natrefit i na mnohých letištích. Rychlost občerstvení je výhodná pro mnohé cestující, a tak se můžete na pár kousků zastavit například v Yo! Sushi na letišti Heathrow v Londýně.