Rilakkuma – slavná japonská postavička

Japonský trh je proslulý celou řadou výrobků s designem inspirovaným kreslenými hrdiny z manga a anime sérií. Kromě toho ale existují i postavičky speciálně navržené pro prodej papírnického, dětského či dárkového zboží. Příkladem je Hello Kitty nebo novější Rilakkuma.

Japonská firma Sax-X

Pokud milujete roztomilé kreslené postavičky, měli byste v Japonsku hledat výrobky firmy San-X (サンエックス).  To je totiž japonská společnost specializující se na prodej rozmanitého zboží od propisek, přes tužky, až po plyšáky. Charakteristikou jejich výrobků je to, že používají vlastní design.

Příkladem velice úspěšně vytvořené kreslené postavičky je právě Rilakkuma. Produkty s ním byly uvedeny na japonský trh v roce 2003 a od té doby jsou velice populární. Marketing firmy San-X je poměrně precizní, a tak existuje celý příběh o Rilakkumovi.

O plyšáky Rilakkuma si můžete zahrát i v japonských hernách.
O plyšáky Rilakkuma si můžete zahrát i v japonských hernách.

Rilakkuma – příběh medvídka?

Jeho jméno vzniklo jako kombinace slov „relaxace“ (rirakkusu,リラックス) a „medvěd“ (kuma, クマ, 熊). Pojmenování odráží charakteristiku postavičky. Věčně lenošící medvídek se prý jednoho dne mysteriózně objevil v bytě Japonky jménem Kaoru. Rilakkuma se rozhodl v apartmánu bydlet a sdílí jej s kamarádkou, uličnickou Korilakkumou, a akčním a spořivým ptáčkem Kaoru jménem Kiiroitori.

O zábavu ve fiktivním světě postaviček je tak o zábavu postaráno. Nebyla by to ale ta pravá japonská záležitost, kdyby chyběla trocha podivnosti. Rilakkuma sice na první pohled vypadá jako medvěd, ale na jeho zádech najdeme charakteristický zip. Na různých vyobrazeních navíc můžeme vidět, kterak si pere a suší kostým medvěda. Otázkou tedy je, kdo nebo co se skrývá pod medvědím oblečkem. To ale zůstává zahaleno rouškou tajemství. 🙂

Japonské dárkové zboží s Rilakkumou

Pokud se Vám medvídek Rilakkuma líbí, v Japonsku budete jako v ráji. V obchodech si můžete zakoupit všemožné zboží s jeho vyobrazením (případně i s jeho kamarády). Prodávají se tématické bentó boxy, samolepky, dopisní soupravy, plyšáci,… a štěstí můžete mít i v gača automatech.