Rámen – japonská nudlová polévka

Máte-li rádi japonskou kuchyni, rozhodně byste měli ochutnat i rámen (ラーメン). Jedná se o tak populární jídlo, že nejen v Japonsku existují specializované restaurace prodávající pouze různé variace tohoto pokrmu.

Rámen v Japonsku

Pokud patříte mezi fanoušky Naruta, není pro Vás rámen žádnou novinkou. Pro ty ostatní je třeba říci, že rámen je vlastně jídlo skládající se z vývaru, nudlí a řady dalších ingrediencí (mořská řasa nori, vejce, houby, jarní cibulka,…). Prakticky každá část Japonska má svou vlastní variantu a používá jiné suroviny.

Historicky řadí mnozí původ tohoto nudlového jídla do Číny. Doložený je fakt, že až v roce 1910 vznikla první specializovaná prodejna v japonské Yokohamě. Klíčový pro další růst popularity tohoto pokrmu pak byl vynález z roku 1958, instantní nudle. Díky tomu si každý mohl rámen připravit bez problému doma jen díky zalití směsi horkou vodou.

Ramen-ya - pod tímto názvem naleznete specializované restaurace.
Ramen-ya – pod tímto názvem naleznete specializované restaurace.

Rámen restaurace 

Nejlepší je ale samozřejmě dát si rámen připravený z čerstvých ingrediencí. Při svých zahraničních cestách jsem měla příležitost ochutnat jej ve 2 podnicích, které bych Vám ráda doporučila. První z nich se jmenuje Takumi a naleznete jej v Düsseldorfu (Immermannstraße 28). Jedná se o populární restauraci provozovanou Japonci. Můžete si tam tedy zároveň procvičit svou znalost japonštiny.

Rámen v restauraci Takumi.
Rámen v restauraci Takumi.

Druhým podnikem je Ramen-ya nacházející se v Amsterodamu (Oudezijds Voorburgwal 236). V tomto případě restauraci provozují Číňané, ale snaží se o japonskou autentičnost. Porce jsou veliké a zeleninový vývar mají vynikající.

Rámen z restaurace Ramen-ya.
Rámen z restaurace Ramen-ya.

Pokud dáváte přednost českým končinám, tak pak můžete vyrazit do pražských podniků. Jmenovitě Vám skvělý rámen uvaří ve specializovaném Kitchen Ramen Baru či restauraci Katsura.

Pro opravdové rámen nadšence

Pokud by Vás chuť rámenu zcela okouzlila, můžete vyrazit přímo do Japonska do muzea věnovanému této pochutině. Shin-Yokohama Ramen Museum bylo otevřeno v roce 1994 a stále vítá nové návštěvníky ze všech koutů světa.

Jestliže se chcete o rámenu dozvědět ještě více zábavnou formou, můžu Vám doporučit 2 filmy, ve kterých se tato japonská specialita objevuje. Prvním je japonská komedie Tanpopo (promítali ji v českých kinech v rámci festivalu Eigasai). Druhým snímkem je americké Tajemství polévky rámen (The Ramen Girl) z roku 2008.