Rakugo – japonské vypravěčské divadlo

Jistě si vzpomenete na doby, kdy večery v České televizi okupovaly pořady s vypravěči, jako byl například Vladimír Menšík. Pobavení publika na základě poslouchání veselých historek je v Japonsku stále živou složkou zábavy. Příležitost navštívit večer plný rakuga se občas naskytne i v České republice.

Pódium, jeden člověk, jeden polštář, jeden vějíř a jeden kapesníček. Jen s tím si vystačí účinkující pořadu rakugo. Vypravěč známý pod termínem rakugo-ka (落語家) sedí na pódiu na speciální podložce. K dispozici má vějíř (扇子) a malý kousek látky či ručníček (手拭).

Jak vypadá pódium

Přijde Vám to málo? Pak vězte, že tyto rekvizity plně vystačí k tomu, aby vypravěč znázornil řadu předmětů, které se budou objevovat v jeho příběhu. Kromě toho se ve vyprávění objeví i několik postav. Jak je to možné? Jednoduše, vypravěč musí být zdatný komik, který změnou hlasu a otáčením hlavy vyjádří komunikaci několika různých osob.

Historka, kterou si diváci vyslechnou, bývá obvykle dlouhá a s komplikovaným dějem. Měla by být také v ideálním případě humorná a se zdařilou pointou na konci. Tu a tam se vyskytne příležitost i pro české diváky zavítat na představení rakugo.

Rakugo v Česku

Mezi japonskými umělci, kteří své umění dávají na odiv i evropským zájem, je například rakugoka Irifunetei Sentatsu. V roce 2015 měl evropské turné, jehož součástí bylo i vystoupení v České republice.

Měla jsem příležitost představení shlédnout, pokud Vám nevadí, že následující text obsahuje případné spoilery, můžete si přečíst krátké shrnutí jedné z historek, které byly českým divákům prezentovány.

Soud horského skřeta tengu (Tengu sabaki) – SPOILER!

V jednom ze skromných japonských příbytků se oddává sladkým snům ženatý Japonec. Jeho manželka jej pozoruje a z jeho projevů se jí zdá, že se mu musí zdát něco velice zajímavého. Záhy po probuzení se tak z manžela snaží dostat informaci, o čem snil. Manžel jí tvrdí, že si nic nepamatuje. To ale jen probudí další zájem o historku. Když se ani po naléhání žena nic nedozví, odebere se za dalšími lidmi obývajícími stejný dům. K manželovi je vyslán jeho přítel, který mu sdělí, že chápe, že manželce se svěřit nechce, ale jemu může. Hlavní hrdina nicméně stále trvá na tom, že si sen nepamatuje. Je přivolán domovník, který muži oznámí, že je mu jasné, že se nechce svěřit manželce ani příteli, ale jemu jistě může…

Příběh pokračuje dále a dále tímto způsobem, až se muž dostane před soud, kde je opět vyzýván, aby řekl, co se mu zdálo. Muž odmítá, když v tom se objeví prvek Deus ex machina, horský skřet. Ten muže unáší a řekne mu, že má porozumění pro to, že se žádnému z lidí nesvěřil, ale jemu by mohl… Muž se z hrůzou probouzí a vidí manželku, která se nad ním sklání, ocitáme se na začátku příběhu.