Pizza v Japonsku – drahé, exotické jídlo

Asi Vás příliš nepřekvapí, že pizza není každodenní součástí jídelníčků Japonců. Původně italské jídlo je oproti tradičním rýžovým pokrmům dražší a méně obvyklé. Máte-li ale rádi neobvyklé chuťové zážitky, investujte pár stovek jenů navíc a vyzkoušejte japonskou pizzu.

Termín japonská pizza se někdy používá jako přezdívka tradičního pokrmů Japonců, okonomiyaki. To v tomto článku nechám stranou a zaměřím se na klasickou, pečenou pizzu, na níž jsme zvyklí v českých končinách.

Americká pizza v Japonsku

První americké řetězce specializované na pizzu začaly expandovat na japonský trh v 70. a 80. letech 20. století (Domino’s Pizza, Pizza Hut). V současnosti je nejrozšířenějším lokálním provozovatelem pizzerií v Japonsku firma Pizza-la. Jejím maskotem je Pizza-La-Kun (nevíte-li, co znamená koncovka -kun, mrkněte na článek San, Kun, Čan,… – naučte se správně oslovovat v japonštině).

Neobvyklé ingredience 

V japonských pizzeriích se nebojí kombinovat zdánlivě nekombinovatelné ingredience. Můžete si objednat pizzu s majonézou, s brambory, mořskou řasou, mochi či avokádem. Jednu z atypických pizz jsem ochutnala, konkrétně sýrovou s medem. Můj šálek čaje to nebyl, ale kdo ví, třeba Vám chutnat bude. 🙂

Obecně jsou pizzerie a jejich produkty v Japonsku podstatně méně rozšířené, než u nás. Pro některé Japonce se jedná o exotické jídlo, jímž si zpestřují sváteční události, jako je například oslava narozenin (podobně jako u nás si někdo objedná sushi. :-)).

Budete-li si chtít koupit v samoobsluhách malou svačinu na cesty, mnohem častěji v nabídce najdete onigiri. Po delším hledání jsem pizzu objevila v supermarketu Foodium. V porovnání s jinými pokrmy japonské kuchyně ale byla dle očekávání dražší.

Přílohy a nápoje k pizze v Japonsku

Zajímavým aspektem jsou v Japonsku i přílohy, které se k pizze konzumují. Kromě klasických hranolek se totiž může jednat i o bramborový salát, zapékané těstoviny a nebo polévky. Japonci k pizze pijí dle vzoru Američanů colu a nebo tradičnější japonské zelené čaje.