Pes z Flander – příběh lákající Japonce do Evropy

Fanoušci detektivek z celého světa míří do Baker Street, aby se podívali na fiktivní dům Sherlocka Holmese. Jiní cestují do Verony na místo, kde dle knihy spočinula Shakespearova Julie. A Japonci míří do belgických Antwerp, aby spatřili katedrálu, ve které se odehrává v Japonsku slavný knižní příběh Pes z Flander.

Pes z Flander (A Dog of Flanders či japonsky フランダースの犬) je kniha anglické autorky Marie Louise de la Ramée. Ta příběh publikovala v roce 1872 pod pseudonymem Ouida. Pokud Vám jméno publikace nic neříká, netřeba se stydět. Příběh je nejpopulárnější v Japonsku.

Příběh – Pes z Flander – SPOILER alert

Hlavními hrdiny knihy jsou vlámský chlapec Nello a jeho pes Patrasche. Hoch je sirotek, kterého se ujal jeho dědeček žijící v malé vesnici poblíž Antwerp. Jednoho dne při procházce naleznou psa, který byl téměř ubit k smrti. Ujmou se ho a pes se díky jejich péči uzdraví. Rodina je ale velice chudá. Chlapci se psem nezbývá, než každé ráno táhnout na městský trh kárku s mlékem. Z prodeje jakž takž vyžívají.

Příběh se zamotává v momentě, kdy se chlapec zamiluje do dívky Aloise. Ta pochází z bohaté rodiny, která jejich vztahu nepřeje. Nello se rozhodne bojovat. Je sice negramotný, ale zdatně kreslí. Zúčastní se tedy soutěže v kreslení, v níž může získat finanční odměnu. Bohužel se mu nepodaří vyhrát.

Aby toho nebylo málo, jeho dědeček umírá. Nello a Patrische se ocitají na ulici bez nadějných vyhlídek. Rozhodnou se, že půjdou do antwerpské katedrály. Nemají ale peníze na vstupné. Na Štědrý večer se procházejí okolo a zjistí, že dveře jsou otevřené. Dvojice tedy vstoupí do chrámu. Druhý den jsou oba nalezeni mrtví, umrzli před triptychem.

Cathedral of Our Lady.
Cathedral of Our Lady.

Popularita v Japonsku

Málokterý Evropan příběh zná, v Japonsku ale téměř každý. To dokládá popularita Psa z Flander v rámci anime a manga produkce. V roce 1975 vznikl 52dílný stejnojmenný japonský kreslený seriál.  V roce 1992 pak další série, tentokrát jménem My Patrasche (ぼくのパトラッシ). V roce 2009  dokonce i samostatný film Snow Prince – Forbidden Love Melody ( スノープリンス 禁じられた恋のメロディ).

Pamětní deska od firmy Toyota.
Pamětní deska od firmy Toyota.

Hurá do Antwerp

Vzhledem k tomu, že už několik generací Japonců zná tento příběh, není se co divit, že řada japonských turistů míří právě do Antwerp ke katedrále. Na toto místo jsem se vydala i já a stejně jako spousty Japonců, které jsem v okolí potkala, jsem nafotila lesklou desku s podobiznou chlapce a psa. Můžete ji vidět jako úvodní obrázek článku.

Antwerpy - vlakové nádraží.
Antwerpy – vlakové nádraží.

Kromě toho je u chrámu umístěna i pamětní deska věnovaná firmou Toyota. Pokud byste se ke katedrále (holandský název Onze-Lieve-Vrouwekathedraal) plánovali vydat i Vy, doporučuji Vám cestu vlakem. Antwerpské nádraží je jedno z nejkrásnějších v Evropě. Ve městě navíc můžete navštívit i slavnou židovskou čtvrť plnou obchodů s diamanty či čínskou čtvrť. Přeji příjemný výlet. 🙂