Památky Japonska dle seznamu UNESCO

Organizace UNESCO vybírá z kulturních a přírodních památek na celém světě ty nejzajímavější a sestavuje tzv. seznam světového dědictví. Japonsko aktuálně reprezentuje 19 položek (v rámci 1 bodu může být více lokalit). Na své si přijdou obdivovatelé chrámů, hradů, hor i tradičních vesnic.

UNESCO památky – oblast Tokio, Kjóto, Nara 

Pokud plánujete jet do hlavního města Japonska a rádi byste viděli i některou z památek ze seznamu UNESCO, může to být trochu problematické. V rámci prefektury Tokio jsou sice zapsány Boninské ostrovy, ale jedná se o souostroví 30 ostrůvků, které leží zhruba 1000 kilometrů daleko od hlavního města.

Jednodušší putování za památkami ze seznamu světového dědictví budete mít v Naře. K vidění jsou tam starobylé budovy, převážně buddhistické a šintóistické chrámy (např. Kōfuku-ji, Gangō-ji,…). Lokalitu jsem navštívila a k řadě památek dojdete pěšky od vlakové zastávky. V rámci prefektury Nara můžete vidět i další místo ze seznamu, buddhistický komplex Hōryū-ji.

Historické a chrámové centrum města Nara.
Historické a chrámové centrum města Nara.

Pozornosti UNESCO samozřejmě neušlo ani Kjóto. V rámci tohoto města gejš existuje 17 vybraných lokalit (převážně buddhistické a šintóistické chrámy, ale také hrad Nidžó).

Další vybrané památky Honšú

Neobvyklou položkou jsou Posvátná místa a poutní stezky v pohoří Kii. Jedná se o památky nacházející se ve 3 prefekturách (Wakajama, Nara a Mie).

Mezi vybranými místy ostrova Honšú samozřejmě nesmí chybět posvátná hora Fudži. Opomenuta nebyla ani prefektura Šimane, na seznamu je konkrétně Stříbrný důl Iwami Ginzan. Pokud máte rádi industriální záležitosti, zaujme Vás i zástupce oblasti Gunma, továrna na výrobu hedvábí (Tomioka Silk Mill).

Památky Kjúšú a Hokkaido

Hirošima má na seznamu hned 2 lokality. Jedná se o světoznámou svatyni Icukušima a Památník míru. První položkou prefektury Iwate je soubor 4 chrámů a 1 hory v oblasti Hiraizumi. Druhou jsou budovy nacházející se nejen v této oblasti, ale také na Kjúšú, v Jamaguči a v Šizuoce. Jedná se o památky spjaté s industriální revolucí v období Meidži.

Na seznamu světového dědictví je i slavý hrad Himedži (Prefektura Hjógo), chrámy Nikkó (Prefektura Točigi) a svého zástupce má i Okinawa (stavby vztahující se k historickému království Rjúkjú).

Vybrány byly i 2 vesnice – Širakawa-gó a Gokajama (Prefektura Gifu a Tojama). Pokud patříte mezi milovníky lidové architektury, rozhodně by Vaše kroky měly směřovat právě sem. Dáváte-li přednost přírodním památkám, zavítejte na ostrov Jakušima (60 kilometrů od Kjúšú), případně do horské oblasti Širakami-Sanči (Honšú) či do Národního parku Širetoko (Hokkaidó).