Otaku – fanoušek japonské mangy, anime a videoher

Pokud se hlouběji zajímatá o japonskou kulturu, dříve, nebo později narazíte na termín otaku. Kdo se pod tímto termínem skrývá? Milovníci anime, mangy, videoher, deskových her či elektroniky. Otaku komunita má v Japonsku svá centra, ale řadu zástupců této skupiny můžete potkat i v Česku.

Co to je otaku?

Termín otaku (psáno hiraganou おたく, nebo katakanouくオタク) se začal v 80. letech 20. století v japonštině používat jako označení pro lidi, kteří jsou posedlí mangou a anime. Slovo je odvozeno od výrazu otaku (お宅) používaného pro zdvořilostní označení domova někoho jiného. Jedná se o narážku na to, že příslušníci této subkultury často tráví hodně času ve svých obydlích, kde se věnují svým koníčkům.

Slovo otaku se brzy dostalo do slovníků lidí mimo Japonsko. Jeho použití je velice široké. Někdy jim bývají označováni vášniví hráči japonských deskových her či videoher, ve školském prostředí klidně i neprůbojní šprti.

Centra otaku subkultury

Ať tak či tak, postupem času vznikla v Japonsku místa, která hojně navštěvuje právě otaku komunita. Nejznámějšími je čtvrť Akihabara v Tokiu či DenDen Town v Ósace. V těchto oblastech najdete obchody specializující se na prodej mangy, anime či elektroniky. Na své si přijdou i sběratelé, kteří si mohou nakoupit figurky či gača miniatury představující jejich oblíbené hrdiny. Zároveň se v těchto čtvrtích nacházející i videoherny, v nichž si můžete zadovádět díky rozmanitým simulátorům.

Gača automaty v Japonsku.
Gača automaty v Japonsku.

Subtypy otaku

Otaku komunita je velice rozmanitá a dělí se na celou řadu podskupin. K tomu se váže i poměrně rozsáhlá terminologie, z níž je dobré znát alespoň základy v případě, že se vypravíte například do Akihabary či na nějaký sraz milovníků anime a mangy v Česku. 🙂

Pokud máte zájem, můžete si přečíst Otaku slovník pro začátečníky.