Očkování na cesty: Japonská encefalitida

Pokud se chystáte na cestu do Asie, je vždy dobré zkontrolovat si povinná či naléhavě doporučená očkování pro danou oblast. V případě Japonska nespadá do těchto kategorií ani jedna vakcinace. Při cestě po některých prefekturách je ale lepší zvážit vakcínu proti japonské encefalitidě.

Očkování vhodné pro jihovýchodní Asii

Japonská encefalitida je infekční onemocnění, které je na člověka přenášeno štípnutím infikovaného komára. I když by název napovídal, že se problém vyskytuje jen v Japonsku, není tomu tak. Je dobré zvážit tento typ očkování celkově pro cesty do jihovýchodní Asie (Čína, Taiwan,…). V Zemi vycházejícího slunce se obecně vyskytuje v západní a jižní oblasti (hlavně na Kjúšu a Okinawě).

Pokud dojde k nákaze japonskou encefalitidou, po 5-15 dnech se objevuje horečka, zvracení, bolesti hlavy a další symptomy. V nejhorších případech může dojít až k smrti či trvalým následkům. Nejohroženější jsou děti a senioři.

Rizikové oblasti a období dešťů

Dle odhadů Světové zdravotnické organizace (WHO) se v oblastech s výskytem japonské encefalitidy každoročně objeví 68 000 případů onemocnění. Obecně jsou nejrizikovější samozřejmě místa, kde se koncentrují komáři. Pokud se tedy chystáte do venkovských oblastí, zvláště pak do okolí rýžových polí, rybníků či jezer, je očkování a používání repelentu vhodnou prevencí onemocnění. Míra rizika stoupá s obdobím dešťů. Je tedy dobré při plánování cesty zohlednit i tento faktor.

Jestliže plánujete výlet do rizikovějších oblastí, doporučuji Vám s dostatečným předstihem zavítat do některého z očkovacích center či specializovaných pracovišť cestovní medicíny. Odborníci Vám (ne)doporučí očkování dle Vašeho cestovatelského plánu a předejdete tak případným obavám.