Ninja inovace – kniha pro (budoucí) podnikatele

Nindžové jsou jedním ze symbolů japonské kultury, který nepřestává inspirovat tvůrce na celém světě. Ve světě mangy a komiksů jsou oblíbeným tématem (Želvy nindža, Naruto), občas se ale objeví i v odborné literatuře. Příkladem je právě kniha Ninja invovace určená čtenářům z řad současných i budoucích podnikatelů.

Autor publikace, Američan Gary Shapiro, dal knize Ninja inovace podtitul Deset zabijáckých strategií nejúspěšnějších světových firem. Jakmile se podíváte na strukturu textu, zjistíte, že tentokrát se nebude jednat o nudné ekonomické fráze, které jsou ideálním čtením před spaním.

Obálka knihy Ninja inovace.
Obálka knihy Ninja inovace.

Paralela světa nindžů a podnikatelů

Celkem 11 kapitol má zajímavé názvy jako Kodex ninjů či Ve válce je riziko nevyhnutelné. Správně tušíte, že jde o text o světě podnikání, jehož zásady a pravidla budou líbivě zaobalené díky paralelám s japonskou kulturou nindžů.

Zatímco samurajové se do své role už narodili, nindžové si museli své pozice tvrdě vybojovat prostřednictvím píle a sebevzdělávání. Tajemní bojovníci se soustřeďovali na splnění svého cíle a museli se připravit i na to, že se na jejich cestě objeví nečekané překážky. Narozdíl od nindžů nečekají podnikatele zpravidla fatální důsledky spojené se špatným rozhodnutím, a tak je svět podnikání jistě bezpečnějším prostředím. O to víc pak láká k riskování.

Nindžové pracovali týmově a spoléhali se na to, že jejich kolegové mistrně ovládají své umění. Tady autor vidí analogii k budování firmy, v níž je třeba si vybudovat kolektiv lidí, kteří vědí, co dělají, a je na ně spoleh.

Klíčová je podle Garyho Shapira i inovace. Nindžové se museli přizpůsobovat měnícím se podmínkám, vynalézat nové strategie či nástroje. Dnešní podnikatelé se musejí chovat stejně, pakliže si chtějí udržet silnou pozici na trhu.

Doporučení

Pokud Vás běžné knihy ze sekce ekonomické literatury nudí, ale rádi byste si něco z podnikatelského světa přečetli, může být Ninja inovace tím pravým. Právě paralela s nindži dělá publikaci zajímavou, což dokládá i fakt, že se zařadila mezi New York Times Bestsellery.