Nihongo benron taikai – soutěž v japonském přednesu

Japonsky se učíte už nějaký ten pátek a rádi byste se pochlubili? Nebo Vaše úsilí postupně upadá a potřebovali byste motivaci, proč se dále v japonštině vzdělávat? Ať tak, či tak, soutěž Nihongo benron taikai je přesně pro Vás!

Každý rok na jaře se vyplatí všem zájemcům o studium japonštiny sledovat například web japonského velvyslanectví, Česko-japonské společnosti či Japonského centra Brna. Proč? Protože tak se nejspolehlivěji dozvíte přesný datum aktuálního ročníku soutěže Nihongo benron taikai a především info o tom, do kdy je třeba poslat přihlášky společně se soutěžními texty.

Zvolte si správnou kategorii

Soutěž spočívá v tom, že si každý účastník připraví několikaminutový proslov na vlastní téma. Tuto řeč se naučí nazpaměť, přednese ji před porotou i publikem a následně se pokusí, co nejlépe zodpovědět otázky poroty. Vše probíhá v japonštině.

Klíčové je zvolit si správnou kategorii. Soutěž bývá obvykle členěna do 2 až 3 sekcí, dle předpokládaných znalostí účastníků. Jednotlivé kategorie jsou obvykle definovány například znalostí učebnic (například Minna no nihongo1, 2 či Genki 1, 2,…). Pokud si nejste úplně jistí, kam nejlépe zapadnete, neváhejte se obrátit na pořadatele, jistě Vám rádi poradí.

Název Vašeho textu bude následně ukázán na této tabuli.
Název Vašeho textu bude následně ukázán na této tabuli.

Včasná příprava je klíč k úspěchu

Uzávěrka přihlášek bývá cca jeden měsíc před konáním soutěže. V tento čas budete muset zaslat pořadatelům vyplněný jednoduchý formulář, kde uvedete název svého příspěvku, své údaje a to, kde se japonsky učíte. Pokud jste samouk, není to vůbec na překážku.

Dále je třeba zaslat psaný text Vašeho budoucího příspěvku a také jeho krátké shrnutí, které bude v den konání předáno divákům v tištěném programu slavnostního dne. Jakmile splníte tyto body, čeká Vás memorování příspěvku. Čím dříve začnete, tím jistěji budete nejspíš na pódiu působit.

Pódium - mramorový sál
Pódium – mramorový sál

Mramorový sál

Den D se tradičně odehrává v Paláci Lucerna v Praze, konkrétně ve slavnostním mramorovém sálu. Kromě příspěvků soutěžících se návštěvníci mohou těšit i na zpestření v podobě hudebních vložek či na drobné japonské občerstvení v podobě čaje či rozličných sladkých laskomin.

Poté co účastníci všech kategorií přednesou své příspěvky a zodpoví dotazy poroty, nezbývá než chvíli vyčkat na výsledky. Následuje slavnostní předávání diplomů a hodnotných cen z rukou velvyslance Japonska. Nejúspěšnější účastníci se mohou těšit například na zpáteční letenku do Japonska, televizi Panasonic či některý z výrobků firmy Apple. Ostatní soutěžící potěší jistě alespoň drobná pozornost v podobě učebních pomůcek, které jim snad dopomohou k lepším výsledkům v příštím ročníku.

Drobné občerstvení v průběhu přestávky.
Drobné občerstvení v průběhu přestávky.

40. Nihongo benron taikai

V roce 2015 se udál již 39. ročník soutěže Nihongo benron taikai. Příští rok se tak můžeme těšit na jubilejní 40. Pokud uvažujete o účasti, neváhejte, jedná se o příjemné odpoledne mezi podobně naladěnými studenty japonštiny, kde máte příležitost poměřit své síly a zjistit více o svých slabých a silných stránkách.

A to už je můj diplom :-)
A to už je můj diplom 🙂