Natto – japonský pokrm pro odvážené

Rohlík s margarínem a marmeládou je pro Vás nudnou záležitostí? Snídaně kontinentálního typu Vám už nemá, co nového nabídnout? Máte dostatek odvahy vyzkoušet exotická jídla? Výborně, pak Vás snad zápach této japonské pochutiny neodradí.

Jestliže je po ránu Váš žaludek obzvlášť citlivý, rovnou na zkoušení tohoto druhu snídaně zapomeňte. Evropské strávníky totiž často odradí už dvě věci před samotným ochutnáním natta. První z nich je velice výrazná vůně (zápach), která se z jídla line a dle mých zkušeností v bytě zůstává poměrně dlouho i po vaření. Druhou je pak nepříliš lákavá vizuální stránka. Někteří ji popisují ve stylu, že jim jídlo připomíná slimáčí sliz. A vskutku natto má velice zvláštní, táhnoucí se strukturu.

Japonská snídaně

Co to vlastně přesně natto (なっとう) je? Jedná se o zkvašené sójové boby. Japonci by Vám možná argumentovali tím, že je to pokrm velice výživný, a že je tak ideálním startem do dne. Pokud odhlédnete od lepkavosti a mazlavosti tohoto jídla, pak tomu tak skutečně může být.

Tento druh japonské snídaně je nejpopulárnější ve východní části japonských ostrovů. Obyvatelé regionů Kanto či Hokkaido si tak bez obav na této pochoutce smlsnou. Nejčastěji se konzumuje společně s rýží, ostatně jako většina japonských jídel.

Natto jsem měla příležitost ochutnat v Ósace. V hotelu se podávalo jako součást snídaně.
Natto jsem měla příležitost ochutnat v Ósace. V hotelu se podávalo jako součást snídaně.

Vzhledem k popularitě se ale někteří asijští kuchtíci nezaleknou ani drobných experimentů a natto přidají třeba i do okonomiyaki a nebo dokonce špaget.

V roce 2009 se dělal průzkum mezi Japonci, který ukázal, že 70% z nich si natto s chutí dá. Zbývajících 30% z této pochoutky příliš nadšená nebyla, ale přesto ji polovina z nich konzumuje vzhledem k deklarovaným výživovým vlastnostem.

Natto v Česku

Právě natto, jakožto součást zdravé výživy, se stalo v poslední době součástí jídelníčku i řady Evropanů. Pokud byste rádi okusili tuto exotickou záležitost i Vy, můžete vyrazit třeba do některé ze zdravých výživ. Lze tam sehnat natto dokonce v BIO podobě tak, jak dokládá  ilustrační obrázek.

Pak už stačí vybrat jen ten správný recept z nepřeberného množství, pro jistotu si připravit kolíček na nos a hurá do toho. 🙂