Nakupování elektroniky v Japonsku

Sony, Hitachi, Casio, Canon, Nikon, Nintendo, Panasonic, Toshiba,… to je jen malý výčet japonských firem zabývajících se elektronikou. Chystáte-li se do Japonska, byla by škoda nezavítat do některého ze specializovaných obchodů a alespoň se nepodívat na žhavé novinky.

Popularita japonské elektroniky

Ačkoliv trh s elektronikou dnes ovládají hlavně korejské a čínské firmy, japonští výrobci si stále drží dobrou pověst. Japonci jsou proslulí svou láskou k nejnovějším technologickým vychytávkám, a tak je mnoho výrobků určeno speciálně pro japonský trh. Další jsou na něm uvedeny o měsíce dříve, než jinde ve světe. Tyto faktory dělají z Japonska ideální zemi pro milovníky nejnovější elektroniky.

Japonská elektronika za zvýhodněnou cenu

Byznys s elektronikou je v Japonsku natolik rozvinutým segmentem, že existují několikapatrové budovy zaměřené pouze na tento typ zboží. Turisté nejčastěji chodí obdivovat výdobytky moderní technologie do tokijské čtvrti Akihabara, případně do ósackého DenDenTownu.

Rozlehlé prodejny s elektronikou bývají plné Japonců, kteří si vybírají zboží a nebo testují novinky. Nebojte se chovat podobně a klidně v obchodě buďte také celé hodiny. Pokud byste si chtěli některý výrobek koupit, nejjednodušší cestou je najít koutek Tax-Free. V něm najdete výběr zboží, který si cizinci nejčastěji kupují. Mnohdy navíc elektronika má ovládání v angličtině (namísto japonštiny) a někdy je k dispozici i zboží kompatibilní se zahraničními typy elektrických zásuvek.

Podmínkou tzv. Tax-free nákupu, respektive nákupu za cenu bez daně, bývá standardně jednorázový nákup zboží za hodnotu vyšší než 10 000 japonských jenů (cca 4000 korun). Po nákupu obdržíte potvrzení o daňové výjimce, které byste měli uchovávat v pasu, dokud ze země neodjedete.

Proč (ne)koupit elektroniku v Japonsku?

Turisté si z Japonska nejčastěji vozí fotoaparáty, videokamery, počítače, rýžovary, sluchátka i elektronická sedátka na wc. Zatímco u rýžovarů či toaletních sedátek je hlavním důvodem to, že podobné zařízení jinde neseženete, například u produktů Apple rozhoduje výhodnější cena.

Japonské rýžovary jsou jedním z vyhledávaných artiklů v obchodech s elektronikou.
Japonské rýžovary jsou jedním z vyhledávaných artiklů v obchodech s elektronikou.

Do Japonska každoročně míří lidé, kteří si plánují nakoupit levnější elektroniku. V mnoha případech jsou vskutku k dispozici produkty za lepší ceny. Před koupí je ale dobré zvážit, jestli se jedná o opravdu výhodný nákup. Doma pak totiž můžete mít problém s cizojazyčným ovládáním, rozdílnou elektrickou sítí a potenciálně velice komplikovaným procesem reklamace.