Na obědě u Totora

Japonsko je známé svými tematickými kavárnami, bary a restauracemi. Každý si zde bez problému najde svůj malý ráj, ať už jste milovníky zvířat, dívek v uniformách nebo anime. Já se řadím do té třetí skupiny. Už jako dítě jsem viděla Princeznu Mononoke a Cestu do Fantazie. Žádnou postavu jsem si však nezamilovala tolik jako korpulentního lesního ducha Totora. A tak bylo o jednom z míst, která musím bezpodmínečně v Tokiu navštívit rozhodnuto dlouho dopředu.

Hurá do japonské kavárny

Prohlídku rybího trhu Cukidži jsme zakončili krátce před polednem. Zatímco většina místních i turistů zamířila do sushi barů, my se vydali zpátky na metro. V jednu hodinu musíme být v Shiro-Hige’s Cream Puff Factory (neoficiálně označovaném jako Totoro Cream Puff Cafe), kde máme rezervovaný stůl. Avšak dostat se sem není úplně snadné. Kavárna se nachází stranou nejznámějších tokijských čtvrtí. Nejprve se metrem přesouváme do stanice Šindžuku (Shinjuku) a poté vlakem do stanice Setagaya-Daita odkud je kavárna vzdálená asi 200 metrů chůze. Ze stanice vede více východů a jelikož netušíme, kterým se dát, zapínáme mobilní navigaci, která nás asi po pěti minutách přivádí před nenápadný dvoupodlažní dům s terasou. Už z dálky nás z dřevěné cedule pozorují tři Totorové s nevinným výrazem ve tváři. Není pochyb, musíme být na správném místě.

Poutač značící, že jsme na správném místě.

Jazyková bariéra a japonské špagety
Vnitřní prostory podniku jsou rozděleny na dvě části. V přízemí obchod se suvenýry a malá pekárna. V patře kavárna nabízející také jídlo v italsko-japonském stylu. K našemu překvapení obsluha neumí vůbec anglicky. Naštěstí jsou na zahraniční turisty připraveni a tak dostáváme menu v angličtině. Za pomoci angličtiny, češtiny a posunků si objednáváme. Jako v každé restauraci a kavárně v Japonsku i zde dostáváme zdarma konvici s vychlazenou vodou, což nám v bezmála třiceti stupňovém vedru přichází vhod. Za nedlouho nám usměvavá slečna pokládá na stůl špagety po japonsku a salát s pršutem. Zatímco salát Evropana ničím nepřekvapí, špagety ano. Speciální ingrediencí jsou drobňoučké sušené mini sardinky.

Italsko-japonské špagety rozhodně patří mezi nevšední gurmánské zážitky.

Báječný japonský dezert ve tvaru Totora

Po výborném obědě je čas na dezert a nejproslulejší produkt místní pekárny. Totoro zákusek s krémovou náplní! Jediný svého druhu a jediný oficiálně uznaný studiem Ghibli. V prodeji jsou vždy čtyři druhy krémů, z nichž dva se mění podle sezóny. Například na jaře si zde můžete pochutnat na sakurové příchuti, v létě na banánové a na podzim na hruškové. Celoročně pak na čokoládové a vanilkové. My vyzkoušeli vanilkovou, broskvovou, malinovou a nakonec i čokoládovou. A mé hodnocení? V životě jsem neochutnala nic tak dobrého!

Pokud se Vám to alespoň trochu bude hodit do plánu, nezapomeňte si dát tento báječný dezert!

Před odchodem z kavárny jsme si nemohli odpustit návštěvu prodejny v přízemí, která vedle krémových Totorů nabízí také různé druhy sušenek.

Plyšáci z filmu Můj soused Totoro (1988) jsou stále populární a mohou se stát skvělým suvenýrem z cest po Japonsku.

Návštěva tohoto místa byl jeden z nejbáječnější momentů dovolené v Japonsku. Na okamžik jsme opustili hektické Tokio a ztratili se ve světě fantazie Hajao Mijazakiho, který před pár dny oslavil 76. narozeniny.  

Autorka: Hana Tvarohová