Mončičák – japonská plyšová hračka

Stejně jako tamagotchi, i mončičáci ovlivnili minimálně jednu generaci českých dětí. Hlavní vlna popularity už je asi pryč. Nicméně stále se najde řada lidí, kteří roztomilé plyšáky připomínající opičky s dětským obličejem sbírají. 

Japonský výrobek ze 70. let

Mončičáci (v anglické transkripci Monchitchi, モンチッチ) se poprvé objevili na japonském trhu v roce 1974. Vymyslel je Japonec Yoshiharu Washino, který pracoval v hračkářské firmě Sekiguchi Corporation. Právě tam modifikoval jednu z hraček  ve tvaru opice (Kuta Kuta Monkey). Ta byla následně uvedena na trh pod jménem Monchitchi.

Plyšové zvířátko cumlající si palec si rychle oblíbila řada japonských dětí. Nového fenoménu si všimla hračkářská firma Mattel, která je začala prodávat ve Spojených státech. Netrvalo dlouho a mončičáci se stali součástí dětských pokojíčků v řadě dalších zemí, Československo nevyjímaje.

Seriály o mončičácích

Zajímavé je, že obliba postav mončičáků vedla k tomu, že vzniklo i několik tématických seriálů. V roce 1980 například japonská televize uvedla animované příhody plyšáků pod jménem ふたごのモンチッチ (Monchhichi Twins). O 3 roky později vznikla americká verze Monchhichis. Příběh série by Vám mohl připomínat Gumídky. Mončičáci totiž žijí v lese v zemi jménem Monchia. Pomocí kouzel a speciálních lektvarů bojují proti nepřátelským Grumplinům, kteří jim ztrpčují život.

Kde koupit mončičáky v Česku

Japonská firma Sekiguchi Corporation vyrábí mončičáky dodnes. Pokud na Vás padne nostalgická nálada, můžete si starší kousky pořídit v řadě bazarů (například oldtoys.cz). Dáváte-li přednost novému zboží, budete nejspíš překvapeni současným stylem postaviček. I v Česku můžete zakoupit postavičky oblečené v rozmanitých úborech (například plysak.cz). Mončičáky v tradičním japonské yukatě jsem překvapivě objevila i v plzeňské lékárně Menora. A komu by to bylo ještě málo, může si pořídit třeba tématické tričko (t-shock.eu). 🙂