Maneki Neko – japonský talisman ve tvaru kočky

Porcelánové kočičky se zdvihnutou packou, plastové na baterky dokonce i mávají… Možná si vybavíte asijské obchody a restaurace, které mají za výlohou právě tyto figurky. Jedná se o původem japonské talismany, které mají majitelům pomoci splnit jejich rozličná přání.

Termín Maneki Neko (招き猫) se často překládá jako „kynoucí kočka“. To vystihuje podstatu zvířecí sošky poměrně dobře. I když by se Vám mohlo zdát, že kočka mává, v Asii je gesto chápáno jako pozvánka ke vstupu do prostor, u kterých se figurka nachází.

Původ japonské sošky

Existuje celá řada japonských příběhů popisujících, kterak první Maneki Neko vznikla. V jednom z nich hraje hlavní roli chudý obchodník. I když sotva sám přežívá, ujme se vyhladovělé pouliční kočky. Když zvíře po čase zesílí, rozhodne se zachránci odvděčit. Každý den sedá před obchodem a láká zákazníky dovnitř. Kupec díky tomu zbohatne. Ostatní Japonci se u něj inspirují a před svůj podnik dávají sošky ve tvaru kočky…

Jiná legenda vypráví o chudé Japonce, která je na tom tak špatně, že musí prodat svou milovanou kočičí společnici. Kočka se jí zjeví ve snu a poradí jí, aby ji vymodelovala z hlíny. Žena tak učiní. Kolemjdoucímu se figurka zalíbí a výrobek si zakoupí. Japonka začne vyrábět další a další a na nápadu zbohatne…

Nehledě na to, jak sošky Maneki Neko vznikly, v Japonsku se objevily pravděpodobně v období Edo (1603-1868). Právě z tohoto období totiž pocházejí i typické znaky figurek. Kočky zámožných Japonců této doby nosívaly na krku rolničku. Zlatá mince, kterou kočky často třímají, odkazuje k tehdy používanému platidlu jménem koban.

Symbolika Maneki Neko

Výklady symboliky Maneki Neko jsou poměrně nejednotné. Někteří věří, že zvednutá pravá packa láká zákazníky a levá přináší peníze, jiní tvrdí pravý opak. Podle mě je to ve výsledku celkem jedno, neboť kýžený efekt je podobný.

Tradiční soška Maneki Neko je bílá a představuje japonskou krátkoocasu kočku (japonský bobtail). Říká se, že majiteli přináší štěstí a pozitivní energii. V obchodech najdete i zlaté verze, jejichž primární funkce je zajištění výdělků. Příležitostně můžete spatřit i černé Maneki Neko. Jejich úloha spočívá v zabránění vstupu zlým duchům.

Domácí japonské talismany

V domácnostech Japonců a dalších Asiatů můžete spatřit i další barevné varianty. Růžová Maneki Neko má majiteli pomoci nalézt lásku. Červená ztělesňuje přání udržení či zlepšení už existujících vztahů. Zelená má přinášet dobré zdraví, úlohou modré je podpořit studenty v jejich středoškolském či vysokoškolském úsilí.