Lady Snowblood – předloha nejen pro Kill Bill

Mladá dívka se vydává se samurajským mečem na cestu pomsty, z níž není návratu. Hodlá ztrestat všechny ty, kteří povraždili její rodinu. Je Vám to povědomé? To bude asi tím, že japonská manga Lady Snowblood byla inspirací pro Quentina Tarantina při tvorbě filmu Kill Bill.

Film Kill Bill dokázal dostat zpátky na výsluní nejen Quentina Tarantina. Společně se zájmem o jemné umění samurajského meče se zvýšil i zájem o polozapomenutý manga komix Lady Snowblood a stejnojmenný film z roku 1973, který podle něj natočil Toshiya Fujita.

Lady Snowblood versus The Bride

Ústřední linka cesty za pomstou hlavní hrdinky zůstává v obou výše jmenovaných příbězích obdobná. Pohnutky nevěsty a Lady Snowblood, jsou ale odlišné. Zatímco Tarantinova nevěsta se mstí za krvavý předsvatební masakr a smrt jejího dítěte, Lady Snowblood se mstí za 20 let starou záležitost.

Lady Snowblood, vlastním jménem Oyuki, musí vykonat pomstu za svou matku. Ta byla před lety znásilněna, jejího manžela zavraždili. Žena se rozhodla využít jako nástroj odplaty svou dceru Oyuki. Od mala byla trénována k tomu, aby pomstila svou rodinu.

Inspirace nejen pro Tarantina

Komix Lady Snowblood spatřil světlo světa na začátku 70. let. Roku 1973 byl podle této mangy natočen stejnojmenný film s Meiko Kaji v hlavní roli. Quentin Tarantino si z něj kromě dějové linky a krásné hlavní hrdinky vypůjčil i ústřední motiv pro soundtrack. Píseň The Flower of Carnage od Meiko Kaji Vám jistě přijde povědomá hned, jak ji uslyšíte. Inspirací se stala i vizuální stránka filmu. Potoky krve a členění snímku do kapitol, mají též zřejmý základ v japonském díle.

Původní manga nalákala k přepracování příběhu i režiséra Shinsuke Sato. Ten v roce 2001 uvedl film Ostří meče (Shura Yukihime). Příběh pomsty hlavní hrdinky je tentokrát stylizován do sci-fi roviny. V blíže nespecifikované zemi, která již staletí žije odděleně od okolního světa a jejíž vládcové si udržují pořádek prostřednictvím zabijáckého klanu Takemikazuchi, žije princezna Yuki. Ta jednoho dne zjistí, že její matka byla zavražděna vůdcem klanu, a tak se společně se svým přítelem Takashim vydává na cestu odplaty.

Anglická verze mangy

Když byl Kill Bill: Vol. 1 uveden v roce 2003 a o rok později následoval i Vol. 2, zvýšil se zájem fanoušků mangy právě o komix Lady Snowblood. Americké vydavatelství Dark Horse Comics nelenilo a v letech 2005-2006 začalo vydávat anglickou verzi tohoto příběhu rozdělenou na 4 části. Na český překlad této mangy si ale ještě budeme muset počkat.