KNIHA: Zbraně a bojové techniky samurajů

Samurajové jsou bezesporu jedním ze zajímavých, téměř až mýtických prvků japonské historie. Pokud byste se o nich rádi dozvěděli více, jistě Vás potěší, že v roce 2015 vyšla na českém trhu publikace Zbraně a bojové techniky samurajů (1200-1877 n.l.).

Přední obálka knihy Zbraně a bojové techniky samurajů.
Přední obálka knihy Zbraně a bojové techniky samurajů.

Knížka na první pohled zaujme svou velikostí (23x30cm). Na 218 stranách čeká na čtenáře řada fotografií a nákresů. Autor knihy, Thomas D. Conlan, totiž kladl velký důraz na to, aby jeho informace o japonských jízdních samurajích, pěšácích, kopinících, velitelích i používaných palných zbraní (ruční i kanóny) byly podloženy bohatými ilustracemi.

Život samurajů

Publikace je tak snadno přístupná i laikům. Jednoduché nákresy přibližují čtenářům pohyby bojovníků, například v případě japonského šermu či kendžucu. Stranou nezůstává ani japonská lukostřelba.

Asi čtenářsky nejatraktivnější je kapitola věnující se jízdním samurajům. V této sekci nalezneme repliky dobových obrazů znázorňujících koně a více se dozvíme i o plemenech, která Japonci ve sledovaném období chovali.

Spisovatel se zaměřil i na rutinní součást života japonských samurajů, konkrétně můžeme shlédnout nákresy znázorňující postupy oblékání do bitvy.

Naučte se nová slovíčka

Pokud se chcete hlouběji zabývat právě problematikou středověké a novověké japonské armádní historie, pak Vás jistě potěší, že v knize naleznete řadu odborné terminologie. Své slovníčky tak budete moci obohatit například o výrazy popisující jednotlivé části zbroje či typy kopí.

Svou vlastní část má samozřejmě i japonský meč, katana. Ilustrace čtenářům představí základní postavení samurajů s vytaseným mečem, ale i postup samotného tasení katany.

Exkurze historií bojových technik samurajů pokračuje do období, kdy japonští bojovníci začali využívat ruční palné zbraně. Společně s tím došlo i k vývoji brnění. Kladl se důraz na zesílení kovových částí brnění tak, aby došlo k efektu neprůstřelnosti v co největší možné míře.

Doporučení

Kniha připomíná svým pojetím encyklopedii. Zajímavou součástí jsou početné fotografie z moderních rekonstrukcí bitev a přehlídek Japonců v dobové zbroji. Pokud se zajímáte o svět samurajů, můžete se o něm nejen z technického hlediska dozvědět více právě díky této publikaci.