KNIHA: Strach a chvění – příběh zaměstnankyně japonské firmy

Je Vaším snem práce u japonské firmy? Pak si nejprve přečtěte knihu Strach a chvění, v níž jsou románovou formou popisovány zážitky Belgičanky, která byla zaměstnankyní japonské korporace po dobu jednoho roku. 

Autorka knihy, Amélie Nothomb, pochází z diplomatické rodiny. Díky tomuto faktu strávila jako dítě několik let v Japonsku. Zemi si zamilovala a rozhodla se, že se tam v dospělosti vrátí. Tak se i stalo a v Tokiu získala roční kontrakt u japonské firmy. Své zážitky převedla do útlé knížky jménem Strach a chvění. Nakolik se jedná o autentický popis událostí, respektive kolik spisovatelských příkras bylo přidáno, to zůstává nezodpovězenou otázkou. Rozhodně se ale jedná o zajímavé čtivo, díky kterému budete moci nahlédnout do japonské firemní kultury.

Přebal knihy Strach a chvění.
Přebal knihy Strach a chvění.

Místo ve firemní hierarchii

Hlavní hrdinka románu, Amélie, získává díky své znalosti japonštiny místo u japonské firmy v Tokiu. Ocitá se na samém dně hierarchie, nemá žádného podřízeného, naopak nad ní je celá řada Japonců. Přímou nadřízenou je tvrdě pracující Japonka jménem Fubuki Mori. Amélie ji považuje za svou kamarádku a probírá s ní různé, z našeho pohledu až šikanující úkoly, kterými ji zásobuje nadřízený její nadřízené.

Úskalí práce v japonské firmě

Amélie má například za úkol napsat dopis v angličtině záhadnému muži, se kterým její nadřízený plánuje hrát golf. Napíše srdečné psaní, šéfem je odmítnuto. Přepíše jej tedy do formální podoby, opět jí Japonec přikáže přepis. Takto se to několikrát opakuje. Ztěžujícím faktem je obzvláště to, že jí zadavatel úkolu neřekne nic konkrétního, ani k osobě, ani k vyžadovanému tónu dopisu, ani k tomu co bylo špatného na různých verzích.

Další zadání by opět asi mnoho z Čechů nepovažovalo za zcela normální. Nadřízený Japonec požaduje po Amélii, aby mu zkopírovala obsáhlý dokument. Hlavní hrdinka tedy pomocí kopírky tak učiní. Šéf vše vhodí do koše a vytkne jí, že použila automatický podavač, je třeba kopírovat jeden list po druhém ručně, aby byla práce přesná! Amélie stráví několik hodin plněním úkolu. I tak končí výsledky jejího snažení v odpadkovém koši a je vyslána to udělat lépe. Zadání je to o to horší, že dokument není ničím zásadním, jedná se o pravidla golfového klubu.

Osudy hrdinky

S prací u japonské firmy se to nevyvíjí příliš dobře. Amélie je dokonce nadřízeným vyzvána, aby už nikdy nehovořila japonsky. Klienti jí slyšeli mluvit a znělo to příliš dobře na cizince, necítili by se dobře, kdyby byli v prostředí, kde jim rozumí i jiní lidé, než Japonci. I když se hlavní hrdinka snaží argumentovat, že právě její brilantní znalost japonštiny byla důvodem, proč jí zaměstnali, neuspěje.

Během období jejího kontraktu jí čeká ještě mnoho bizarních situací vyplývajících ze střetu s japonskou firemní kulturou. Prozradím Vám jen, že Amélie bude klesat v hierarchii až do té míry, že skončí jako uklízečka na pánské toaletě v budově firmy.

Doporučení

Pokud uvažujete o práci pro japonskou firmu, nebo už pro ní pracujete, čeká na Vás zábavné a možná i poučné čtivo. Kniha je velice útlá (116 stran), budete ji mít přečtenou za chvilku. Jestliže dáváte přednost filmovému zpracování, jistě Vás potěší, že v roce 2003 byl dle románu natočen stejnojmenný snímek – Strach a chvění. Je velice zdařilý a vzhledem k malému rozsahu knižní předlohy obsahuje opravdu prakticky to samé, co byste se dočetli v románu.