Kniha: Nindžové 1460-1650

Časy, kdy ve videopůjčovnách frčely kazety s filmy, ve kterých se to jen hemžilo nindžy, už jsou pryč. Ale i tak se mezi Vámi jistě najdou fanouškové zajímavostí o tajemných japonských zvědech a nájemných vrazích. 

Kniha britského historika

Autorem knihy Nindžové 1460-1650 je Stephen Turnbull. Britský historik specializující se na středověké Japonsko a samuraje. Pro zajímavost uvádím, že působil jako odborný konzultant při vytváření hry Shogun: Total War a nebo při natáčení filmu 47 róninů.

Nindžové 1460-1650.
Nindžové 1460-1650.

Obsah knihy o nindžích 

Publikace je rozdělená do 5 hlavních částí. V nich se autor věnuje původů nindžů, jejich náboru a výcviku, vzhledu a vybavení, podmínkám služby a roli nindžů ve válce. Informace jsou doplněny o řadu ilustrací a fotografií.

Monografie přijde vhod hlavně tomu, kdo má zatím jen matnou představu o tom, kdo vlastně nindžové byli. Autor je totiž komplexně seznámí s problematikou a zmíní i řadu událostí z japonské historie, v níž tajemní bojovníci sehráli svou roli. Pokud by téma čtenáře zaujalo, získá tak dost záchytných bodů na další prostudování. Potěšení budou i ti, kterým se líbí létající hvězdice (šurikeny) a další vybavení nindžů. Autor popisuje mnoho zbraní a pomůcek a nechybí ani jejich ilustrace.

Tipy na výlety v Japonsku a doporučení

Na závěr historik dává tipy na místa spjatá s nindžovskou tradicí, která můžete v Japonsku navštívit.  Jedná se například o Nindžo džinja dům v Kjótu, muzeum zasvěcené nindžům v prefektuře Mie či tokijský hrob slavného samuraje a nindži jménem Hattori Hanzó.

Pokud se zajímáte o válečnou historii, kniha by neměla ujít Vaší pozornosti. Je jen třeba počítat s tím, že publikace má 63 stran (z čehož velkou část tvoří ilustrace). Jedná se tedy o monografii vhodnou jako úvod do problematiky, která Vás navede na další případné záležitosti k prostudování.