Kirin Ichiban – japonské pivo

Pokud zavítáte do některé z japonských restaurací v Česku a zatoužíte po ochutnávce japonského piva, pravděpodobně Vám bude nabídnut nápoj Asahi, Sapporo či Kirin. V dnešním článku se zaměřím na světlý ležák Kirin Ichiban.

Mýtické zvíře kirin

Obdržíte-li pivo Kirin Ichiban v lahvi, uvidíte na jeho etiketě vyobrazení podivného zvířete z říše fantasie. Právě to je kirin, tvor pocházející z čínské mytologie, který má útlé nohy jako laň, ale zbytek těla je dračí. Legenda praví, že když byla poprvé na území Číny dopravena žirafa, připomínala Číňanům toto bájné stvoření. Slovo přejali z čínštiny Japonci, a tak je dnes v japonštině kirin キリン i výrazem pro žirafu.

Historie piva Kirin

Pivo Kirin bylo uvedeno do prodeje v roce 1888. Výroba světlého ležáku vycházela z německé pivovarnické tradice. Japonci si produkt oblíbili, a tak dochází k postupnému růstu firmy. Velkého úspěchu dosahuje pivovar Kirin Brewery v roce 1973. Tehdy se mu podařilo získat 60% podílu na domácím pivním trhu.

Přelomový je i rok 1990, kdy je uveden druh Kirin Ichiban 12° (ichiban znamená jednička – number one), který si získal oblibu i u zahraničních zákazníků. Specialisté na pivo by vám pravděpodobně sdělili, že jednička v názvu odkazuje k faktu, že výrobek kvasí pomocí první mladiny (cukernatý meziprodukt vznikající v první fázi pivního výrobního procesu). Laikům bude jistě stačit, že se jedná o světlý ležák čisté a jemné chuti. 🙂

Kam na pivo Kirin v Česku

Pokud byste rádi japonské pivo ochutnali, můžete vyrazit do prodejen pivních speciálů. Nejlépe si jej ale vychutnáte v kombinaci s japonským jídlem. V Praze naleznete Kirin Ichiban v nabídce Buddha-Baru či Kitchen Ramen Baru. Plzeňané mohou zavítat do Zeke Sushi. Naopak marně byste hledali tento alkoholický nápoj v japonské restauraci Katsura, nabízí totiž jen značku Asahi.

Objevili jste pivo Kirin Ichiban ještě někde jinde? Jak vám chutnalo? Podělte se o své zážitky na facebookovém profilu Japonskoo.cz. 🙂