Káva a klasické kavárny v Japonsku

I když je pro Japonsko typickým nápojem čaj, Japonci nezaostávají ani v pití kávy. Kromě klasického espressa si v kavárnách v Zemi vycházejícího slunce můžete dopřát i neobvyklé Matcha Tea Latte, které prodávají ve Starbucks. Kategorií samou o sobě je pak v Japonsku káva v plechovce. 

Krátká historie kávy v Japonsku

Káva se pravděpodobně do Japonska poprvé dostala v 18. století, kdy si ji s sebou přivezli nizozemští námořníci kotvící v Nagasaki. První kavárna vznikla v Tokiu až na konci 19. století, ale tehdy k raketovému růstu japonského trhu s kávou nedošlo. Možná za to mohla špatná propagace, možná nedůvěra a možná také restrikce týkající se dovozu zahraničních výrobků.

Řetězce kaváren v Japonsku

Opravdový kávový boom v Japonsku nastal až v druhé polovině 20. století. V roce 1976 byla založená japonská firma Doutor Coffee (株式会社ドトールコーヒー). O 4 roky později otevřela první kavárnu dle evropského vzoru v tokijské čtvrti Haradžuku. Japonci si místo zamilovali, a tak vznikaly další pobočky. V současnosti jich existuje v Japonsku zhruba 900.

Na japonský trh vstoupil v 90. letech řetězec Starbucks. První kavárna byla otevřena v roce 1996 v Tokiu, konkrétně v nákupní čtvrti Ginza. Japonci si pobočky americké firmy oblíbili a dnes jich na území Japonska najdete přes 1000.

Matcha Latte – tip a recept

Během návštěvy Ósaky jsem neodolala a ve Starbucks vyzkoušela slavné Matcha Tea Latte. Dobrá zpráva je, že si nápoj můžete vyrobit i doma. Budete k tomu potřebovat 1/2 hrnku horké vody, 1/2 hrnku mléka (doporučuji rostlinné, například kokosové či ovesné), 1 čajovou lžičku čaje matcha a pro oslazení lžičku medu, javorového sirupu či jiného sladidla, na které jste zvyklí. Nejprve vyšleháte v horké vodě čaj matcha pomocí metličky časen, pak přidáte zbylé ingredience a tadá, máte Matcha Latte. 🙂

Káva v plechovce v japonských automatech

Nabídka kávy v Japonsku je velice podobná jako u nás. Můžete si dopřát třeba nápoj ze zrnek z Brazílie a nebo espresso dochucené karamelovým sirupem. Specifický je ale trh s kávou v plechovce. Japonci milují nakupování nápojů v automatech. Není se proto, co divit, že téměř na každé ulici máte možnost proměnit mince za horkou či studenou kávu. Nápoj se v přístroji skrývá pod termínem kan kohí (缶コーヒー). Nejznámějšími japonskými značkami jsou Boss Coffee (Suntory) či Fire (Kirin). V nabídce ale najdete třeba i Nescafe.