JLPT – certifikát z japonštiny

Francouzštináři jistě znají termín DELF, angličtináři zase FCE. Každý japonštinář by měl být familiární se zkratkou JLPT, pod níž se skrývá Japanese-Language Proficiency Test. Ať už japonštinu již studujete, a nebo její studium teprve zvažujete, vězte, že tento typ zkoušky můžete vykonat i v Česku, konkrétně v Brně.

I když nejste zrovna soutěživý typ, možná rádi využijete příležitosti ověřit si, na jaké úrovni se Vaše znalost japonštiny aktuálně nachází. Zkouška JLPT je rozdělena do 5 sekcí dle obtížnosti. Nejnižším stupněm je JLPTN5. Uchazeči by v tomto případě měli zvládat základy japonštiny, naopak JLPTN1 je vhodná pro velice pokročilé studenty, kteří se nacházejí už prakticky na úrovni rodilého mluvčího.

Hurá do Brna

Mezinárodní zkouška se ve světě koná dvakrát ročně. V České republice si můžete test napsat každý rok v prosinci v Brně. Poplatek za zkoušku bývá 700 CZK, částku můžete zaslat prostřednictvím bankovního převodu. Zkoušky se může zúčastnit každý, kdo včas a řádně zašle přihlášku a peníze. Není potřeba, abyste předtím chodili na přípravné kurzy.

Pokud by Vám zimní termín nevyhovoval, je možnost zúčastnit se testování v červenci. V tomto případě byste ale museli vyrazit za hranice naší republiky, například do Berlína, Hamburgu či Granady.

Průběh zkoušky

V roce 2014 se zkouška konala v neděli 7. prosince v areálu Mendelovy univerzity (Zemědělská 1/1665, 613 00, Brno). Pro některé přespolní to tedy znamenalo přijet do Brna už v sobotu. Na případné ubytování můžeme doporučit například hostel Jacob, který se nachází poblíž centra.

JLPT zkouška začínala v 11:30 a byla rozdělena do několika sekcí dle obtížnosti (poslech, písemná část,…). Testování probíhalo nepřímou formou, na rozdíl od jiných jazykových zkoušek se zde nehodnotí verbální projev, žádný pohovor s rodilým mluvčím tedy nečekejte.

Samotný test se vyplňuje obyčejnou tužkou, je lepší přinést si vlastní záložní, abyste případně nemuseli ostatní obtěžovat kvůli ořezávání.

Mezi jednotlivými částmi zkoušky jsou krátké přestávky, bohužel v areálu jsem neobjevila žádnou otevřenou jídelnu či prodejnu, je tedy lepší se předzásobit vlastní svačinou, abyste v průběhu odpoledne nezemřeli hlady. 🙂

Jakmile test vyplníte, nezbývá než čekat řadu týdnů na výsledky. Ty byly letos dostupné zhruba v průběhu února, samotný certifikát pak dorazí ještě o chvíli později.

Co v Brně?

Pokud nejste z Brna, ani blízkého okolí, můžete stejně jako já účast na zkoušce spojit s průzkumem tohoto zajímavého města.

Slavný brněnský drak.
Slavný brněnský drak.
V prosinci můžete navštívit i Vánoční trhy či ojedinělý orloj.
V prosinci můžete navštívit i Vánoční trhy či ojedinělý orloj.