Yeny (JPY) – japonské mince a bankovky

Podaří-li se Vám směnit české koruny na japonské yeny, budete mít plnou peněženku exotických mincí a bankovek. Zajímá Vás, jaké motivy si Japonci zvolili? Pak si přečtěte tento článek a budete zase o trochu chytřejší. 🙂

Historie japonských yenů sahá do období Meidži (1868-1912). Právě tehdy byl zastaralý a poněkud chaotický měnový systém nahrazen novým (po vzoru západních států). Vznikly tak první mince a bankovky v měně, na kterou jsme v současném Japonsku zvyklí.

Japonské mince

V japonštině je správné označení pro yen „en“ (円). Jedná se o výraz pro „kruh“ odkazující ke tvaru kovových platidel. Mincí najdeme v japonském měnovém systému celkem 6. Každá má vlastní motiv, 2 z nich mají uprostřed kruhovitou díru (5 a 50 yenů).  Na 1 yenu najdeme obrázek mladého stromku. Pro 5 yenů bylo zvoleno vyobrazení rýže. Jedná se o výjimečnou minci, protože na rozdíl od ostatních na ní najdeme číslovku 5 (五) napsanou japonskou, nikoliv arabskou, číslovkou. Na zadní straně 10 yenové mince je nakreslen chrám. 50 yenů zdobí chryzantéma. 100 yenů zkrášlují květy sakury. Pro 500 yenů byl vybrán motiv bambusu a mandarinky.

Japonské bankovky

Základní japonskou bankovkou je 1000 yenů. Na její přední straně najdeme podobiznu japonského bakteriologa jménem Hidejo Noguči (Hideyo Noguchi). Pro hodnotu 2000 yenů byl vybrán motiv brány Šureimon z Okinawy. 5000 yenů zdobí podobizna významné japonské spisovatelky 19. století jménem Higuči Ičijó (Higuchi Ichiyō). Bankovkou s nejvyšší hodnotou je 10 000 yenů. Na její přední straně je zpodobněn Jukiči Fukuzawa (Yukichi Fukuzawa), samuraj, spisovatel a zakladatel  univerzity.

Placení v Japonsku

Nejužitečnější bankovkou je podle mě ta v hodnotě 1000 yenů. Přijímá jí totiž i řada automatů (například na pití, jídlo i suvenýry). Z mincí se mi při cestě po Japonsku nejvíc osvědčila 100 yenová. Například gača automat v Ósace jiné ani nepřijímal. Navíc jsem si v samoobsluhách často kupovala na svačinu onigiri a jedno stálo lehce přes 100 yenů.

Z české směnárny jsem si přivezla bankovky v hodnotě 10 000 yenů. I když se jedná o nejvyšší možnou hodnotu, vždy mi na ní bez problému vrátili. Ať už Vám tedy bankomat či směnárna vydá jakékoliv bankovky, nebudete mít problém je v Japonsku uplatnit.