Japonští kapři Koi – okrasa každého jezírka

Jsou veselí a hraví, oranžoví, červení i bílí. Sice toho mnoho nenamluví, ale až s nimi dosáhne Vaše japonská zahrada dokonalosti. Pestrobarevní kapři koi Vám zvednou náladu po vyčerpávajícím pracovním dni, na oplátku jim ale musíte poskytnout dostatečný komfort.

Mít na zahradě přírodní jezírko už v dnešní době není je luxusním výdobytkem hrstky bohatých lidí. Stále více majitelů rodinných domků si proto volí místo umělého bazénu zákoutí plné rostlin a ryb. Japonští kapři koi jsou při tom ideální volbou pro tyto účely.

Barevní kapříci pro štěstí

Původ koi kaprů sahá až do 3. století našeho letopočtu. Právě tehdy se měli tito kapři začít objevovat v jezírkách Japonců. V průběhu staletí nabyli na nebývalé popularitě a stali se symbolem štěstí. Z tohoto důvodu se stal výsadou bohaté vrstvy japonské aristokracie jejich chov. Vlastnění těchto kaprů mělo zajistit obchodní úspěch jejich majitelům. Jakmile některá z ryb lekla, bylo to považováno za špatné znamení předznamenávající ztrátu peněz.

Cena kaprů koi

Existuje mnoho druhů kapra koi. Například kohaku se vyznačuje bílou barvou s červenými skvrnkami. Oproti němu typ taisho sanke poznáte podle toho, že kromě červených flíčků se na jeho bílém těle nacházejí i černé skvrnky. Podle vzácnosti jednotlivých druhů se liší i jejich ceny. V dnešní době nicméně není problém nechat si dovézt kapry koi přímo z Japonska. V takovémto případě ale musíte počítat s tím, že jedna 15 centimetrová rybka Vás přijde zhruba na 1000 korun.

Mazliví japonští kamarádi

Jakmile se rozhodnete pro pořízení japonských kaprů koi do svého zahradního jezírka, je třeba počítat s několika věcmi. V první řadě se s projektantem dohodněte na dostatečné filtraci i přijatelném životním prostoru pro ryby. Dále musíte samozřejmě počítat s pravidelným krmením. Nejdůležitější věcí, kterou byste ale před samotným nákupem měli zvážit, je dlouhověkost kaprů koi. Ti se mohou dožít i 100 let, proto byste měli počítat s tím, že starost o tyto rybky převezmou i Vaše děti.

Vzhledem k tomu, že s kapry koi prožijete pravděpodobně zbytek svého života, můžete se těšit na to, že si zvyknete nejen Vy na ně, ale i oni na Vás. Majitelé těchto ryb často hovoří o tom, že si kapříci navykají na chovatele natolik, že se rádi nechávají krmit z ruky. Pokud budete kaprům koi věnovat dostatek času, možná se od Vás nechají i pohladit.

Kámen úrazu – přezimování koi kaprů

Přítomnost koi kaprů v zahradě japonského stylu je bezesporu nádhernou záležitostí, v našich zeměpisných podmínkách se ale bohužel může snadno změnit v horror. Teplota klesající hluboko pod bod mrazu se může stát těmto rybám osudnou. Chovatelé obecně nedoporučují přezimování koi kaprů ve venkovních podmínkách do 2 let jejich věku. Pokud tedy máte mladé kapříky, počítejte spíše s jejich dočasným chovem v akváriu.