Japonský čajový obřad v Česku

Abyste nasáli atmosféru japonského čajového obřadu, nemusíte se vydávat až do daleké Země vycházejícího slunce. I v českých končinách máte nespočet příležitostí zúčastnit se tohoto rituálu. Je jen na Vás, zda budete pozorovat profesionály, nebo vezmete průběh do svých rukou.

Japonský čajový obřad by měl na jeho účastníky působit relaxujícím dojmem. Po rušném pracovním týdnu se hosté ocitají v tiché místnosti, kde několik hodin stráví se svými přáteli pitím lahodného čaje. Jenže aby byla atmosféra neopakovatelná, bude Vás to stát mnoho času nebo peněz.

Čajové školy – ideální řešení pro Pražany

Koníčkem na odpoledne nemusí být jen hraní golfu či malování. Pokud bydlíte v Praze, máte příležitost přihlásit se i do zájmového kroužku, ve kterém se budete pod vedením mistra učit tajům japonského čajového obřadu. Dotáhnout každý pohyb k dokonalosti, abyste ani nepřemýšleli o tom, jak uchopit šálek, trvá celé roky. Pakliže ale chcete relaxaci na odpoledne, můžete se zkusit zapsat do jedné ze škol. Nezapomeňte si ale na lekci vzít volné oblečení a vhodné ponožky. 🙂

Dny japonské kultury

Další skvělou příležitostí k vidění tohoto čajového obřadu vykonávaného Japonci jsou Dny japonské kultury. Například Plzeň je partnerským městem japonského Takasaki, a tak mají Plzeňané během oslav partnerství příležitost vidět prvky japonské kultury. Součástí této akce byly v minulosti i různé workshopy, včetně nácviku čajového obřadu.

V roce 2007 v Plzni předváděl své umění mistr čajového obřadu Michiyo Fukushi, který byl v té době velmistrem Velké japonské společnosti pro čajový obřad ve městě Takasaki a předsedou Městské společnosti pro čajový obřad. Záhy po něm dostali příležitost návštěvníci. Zcela zdarma si tak mohli vyzkoušet nejen samotný průběh obřadu, ale i chutný čaj matcha a čajové cukroví.

Profesionální obřad u vás doma za pár tisíc

Pokud nemáte příležitost k účasti na dnech japonské kultury a ani nemáte v dosahu školu japonského čajového obřadu, nabízí se vám ještě jedna možnost. Dárky v podobě zážitků nabývají na oblibě, a tak není divu, že do širokého spektra nabídek přibylo i konání čajového obřadu v pohodlí domova. Doporučený počet účastníků je 1 až 4. Za jednu osobu je třeba zaplatit 1500-2000 korun.

Za tyto peníze by měl váš domov navštívit profesionál oděný v kimonu, který připraví Vám a Vašim hostům chutný čaj. Součástí může být i ukázka kaligrafie, přednáška o japonské historii či skládání origami. Je tak jen na vás, zdali se svěříte do rukou agentury, a nebo zorganizujete podobně výjimečnou oslavu ve vlastní režii.