Jak se Japoncům daří na letní a zimní olympiádě?

Tradiční japonský sport sumó na olympijských hrách sice není, ale i tak Japonci získali už více než 400 medailí. Není příliš překvapivé, že sportovcům reprezentujícím Japonsko se podstatně lépe daří na letní, nežli zimní olympiádě. 

Japonsko – olympijské hry

Japonsko se poprvé účastnilo olympiády v roce 1912. Od té doby je státem, který se her pravidelně účastní. Výjimkou byl jen poválečný rok 1948 a rok 1980 (tehdy se udál bojkot olympijských her v Moskvě).

Olympijské hry v Japonsku se konaly již třikrát. Počtvrté je tato událost naplánována na rok 2020, kdy bude hostitelským městem Tokio. Bude se jednat o letní olympiádu, a tak se dá očekávat, že se japonským sportovcům podaří nasbírat řadu medailí.

Japonci na letní olympiádě

Letní sporty jsou jednoznačně doménou, která Japoncům jde. Doposud v rámci těchto disciplín získali 398 medailí. Nejvíce se daří sportovcům soupeřícím v rámci původně japonského bojového umění jménem džudo. Zde se podařilo Japoncům nasbírat 72 medailí. Úspěchy slaví také v řecko-římském zápase, gymnastice a plavání. Co se týče jednoho z nejoblíbenějších sportů mezi Japonci, baseballu, Japonsko je držitelem pouze 3 medailí. To je ale způsobeno proměnlivou rolí tohoto sportu na olympijských hrách. Oficiálně byl totiž zařazen až v roce 1992, během olympiády v roce 2012 už ale na seznamu nefiguroval.

Japonci na zimní olympiádě

Během zimních olympijských her jsou úspěchy japonských sportovců skromnější. Zatím se jim podařilo nasbírat 45 medailí. Japoncům se dařilo hlavně v disciplínách jako je skok na lyžích, krasobruslení či rychlobruslení. Naopak například v hokeji zatím Japonsko nezískalo ani 1 medaili.

2020 – letní olympijské hry v Tokiu

V průběhu letních olympijských her v Londýně (2012) Japonci získali celkem 38 medailí. O 4 roky dříve v Pekingu činil výsledek 25 medailí. V Athénách v roce 2004 vyhráli celkem 37 medailí. Dá se tedy očekávat, že až se budou konat v roce 2020 olympijské hry v Tokiu, získají japonští sportovci opět několik desítek medailí.