Hra Pokémon Go – hledání pokémonů v českých ulicích

Už jste potkali nějakou skupinku dětí i dospělých, kteří se smartphony v rukách loví virtuální pokémony? 🙂 Hit léta 2016 – Pokémon Go – se bezesporu zapíše do herních dějin. O co vlastně jde a bavilo by to i Vás?

Barevní pokémoni (ポケモン) alias Poketto Monsutá (ポケットモンスター) jsou označením pro příšerky, které se vejdou do kapsy. Znáte je pravděpodobně ze seriálů či videoher. Ačkoliv existují specializované obchody prodávající plyšáky, karetní hry či rozmanité doplňky, fenomén dosáhl nového vrcholu v létě 2016.

Co je Pokémon Go a jak se hraje?

Aplikace Pokémon Go je zdarma. Nainstalujete si jí na svůj telefon a postupujete stejně jako u klasických videoher. Vytvoříte si postavu a dáte jí zvolené jméno. Čeká na Vás úvodní tutoriál, který Vám vysvětlí základy herní mechaniky. Klíčovým prvkem je to, že se budete vypravovat do lokalit, kde se podle mapy na Vašem telefonu nacházejí virtuální pokémoni. Jakmile na místo dojdete, zahrajete si krátkou hru, kdy se musíte správně trefit tzv. pokéballem, abyste zvířátko lapili a přidali do své sbírky.

Hru si tedy můžete představit jako takovou virtuální verzi geocachingu. Místo fyzické věci ale na označeném místě najdete virtuální příšerku. S tou se můžete na místě nálezu i vyfotit, neboť hra kombinuje realitu a virtuální svět.

Plusy a mínusy hry Pokémon Go

Výhody hry jsou poměrně zřejmé. Mnoho lidí lamentovalo nad počítačovými hrami, neboť hráči celé dny trávili ve svých domovech a nevycházeli ven. Vzhledem k principu Pokémon Go je potřeba chodit pěšky poměrně hodně, takže hráči mají nejen pohyb, ale také sociální interakce, neboť se na označených místech mohou potkat s ostatními hráči, kteří také loví daného pokémona. 🙂

Nic ale není bez poskvrnky. Objevují se hlasy upozorňující na to, že hráčům zahleděným do navigace v telefonu hrozí z důvodu nepozornosti k okolí třeba srážka s autem. Problematické mohou být i odlehlé lokality, do nichž se hráči vypraví, neboť tam na ně může čekat někdo s nekalými úmysly.

Akcie Nintenda a budoucnost Pokémon Go

Na jak dlouhou dobu dokáže Pokémon Go hráče zabavit, ukáže až čas. Jedno je ale jisté, fenomenální úspěch hry, která byla šikovně vydána v době letních prázdnin, způsobil zvýšení ceny akcií společnosti Nintendo, což jistě tvůrcům udělalo radost. Nyní studio chystá vydání různých doplňků, které si hráči budou moci zakoupit. Bude se jednat například o náramek, který nositele upozorní na blízkost pokémona vibracemi (Pokémon Go Plus).