Godzilla – japonská příšera z hlubin

V českých lesích číhají hejkalové, v rybnících hastrmani. Japonci šli zase jednou o kus dále. Godzilla skrývající se v mořských hlubinách u pobřeží Japonska je o poznání děsivější a nebojí se srovnat se zemí celá města. Tedy alespoň ve filmech, deskových hrách a videohrách.

Význam slova Godzilla

Podíváme-li se na slovo Godzilla v japonštině, zjistíme, že Japonci jej vyslovují a píší godžira (ゴジラ). Jedná se o složeninu výrazů pro gorilu (gorira, ゴリラ) a velrybu (kudžira, クジラ). To v podstatě definuje představu Japonců o tomto monstru. Je to kombinace silné gorily a mořské velryby. 

Filmy o Godzille

Godzillu mohli diváci poprvé spatřit ve stejnojmenném japonském filmu v roce 1954 (Godzilla). Obluda rozšlapávající domy a pojídající vlaky si rychle vybudovala pozici ikony japonské popkultury. Následovala celá řada dalších snímků a seriálů s Godzillou v hlavní roli.

Možná si vzpomenete na hollywoodské zpracování z roku 1998 (Godzilla). I když americká verze nebyla příliš úspěšná, Japonci na monstrum z hlubin nezanevřeli. Na rok 2016 a 2018 jsou naplánovány další filmy. Spekuluje se i o tom, že v roce 2020 by do kin mohl přijít příběh o souboji Godzilly s King Kongem.

Japonský popkulturní fenomén

Godzilla je oblíbenou fiktivní postavou i ve světě videoher. Pokud jste například hráli Sim City, možná si vybavíte, že jednou z katastrof, která mohla potkat Vaše město, bylo právě monstrum z hlubin ničící budovy. Fascinace obrovskou příšerou zasáhla i tvůrce deskových her. Chcete-li se vžít do role gigantické obludy usilující o nadvládu nad japonským městem, zahrajte si Vládce Tokia.

Kasička s motivem Godzilly - knihkupectví Tsutaya v Japonsku.
Kasička s motivem Godzilly – knihkupectví Tsutaya v Japonsku.

Pokud máte postavu Godzilly oblíbenou, jistě Vás potěší, že v Japonsku můžete koupit celou řadu suvenýrů s její tématikou. Doporučila bych Vám zavítat do některého z center otaku komunity (například Akihabara v Tokiu nebo DenDen Town v Ósace). Štěstí můžete mít i v gača automatech či v různých obchodech se suvenýry.