Futon – japonská přírodní matrace dostupná i v Česku

Pokud je Japonsko Vaší vysněnou zemí, můžete si snění o něm zpříjemnit díky speciální matraci. Futon se dnes dá velice snadno zakoupit i v České republice. Jde jen o to zvolit správnou výplň a počítat s nutností pravidelné údržby.

Japonská tradice

Původ futonu lze dohledat v dalekém Japonsku. Tradiční futon je uzpůsoben potřebám Japonců. Ti jej na noc umisťují na podložku zvanou tatami. Přes den pak matraci srolují a utvoří si tak volný prostor v příbytcích nepříliš velkých rozměrů.

Kokos, bavlna nebo konopí?

Futony zažívají v posledních letech boom i v evropských zemích. Nastolený bio trend a snaha o přirozenější styl života jen zvyšuje poptávku po tomto typu matrací. Zákazníci totiž mají na výběr z celé řady přírodních materiálů, které jsou vhodné jako náplň futonu. Konzervativnější lidé dávají přednost bavlně, ti odvážnější zvolí kokosovou žíni, latex či konopí.

Představivosti se při výběru futonu meze nekladou. I čeští výrobci těchto matrací vyjdou rádi zájemcům vstříc a nabídnou jim matraci plněnou různou kombinací přírodních materiálů. Noci tak můžete trávit například na sendvičové matraci, která má kokosové jádro a několik vrstev čisté bavlny.

Na zemi, nebo na posteli?

Futon byl primárně vytvořen jako matrace určená ke spánku přímo na podlaze, respektive na tatami. Pokud se Vám tento způsob trávení nocí příliš nezamlouvá, nemusíte věšet hlavu. Futon je vhodný i jako matrace do klasických postelí. S rostoucím zájmem o tyto přírodní matrace navíc stoupá i počet lůžek navržených speciálně pro futony. Jestliže Vás oslovil japonský styl ložnic, snadno seženete i postele z přírodních materiálů, které dotvoří exotický nádech pokoje.

Údržba je nutností

Ačkoliv doposud mohly výše zmíněné informace znít jako pohádka, je třeba počítat i s některými nevýhodami, které vlastnění futonu přináší. Jak již bylo řečeno, tato matrace byla původně určena do japonských domácností, kde je denně rolována. I v českých končinách je třeba na tento fakt myslet. Futony by měly být průměrně 1x za 3-4 týdny otáčeny, tak aby nevznikly proleženiny. Důležité je myslet i na rolování matrace a na její větrání a slunění. Pokud byste pravidelnou péči zanedbali, může se stát, že se na matraci objeví plíseň. I přes tyto drobné povinnosti je ale futon stále zajímavým řešením pro všechny, kteří chtějí přinést kus Japonska i do svých ložnic.