Den zeleně – japonský státní svátek

Den zeleně je jedním z japonských státních svátků, jehož obdobu bychom v českém kalendáři nenašli. 4. květen je časem, kdy Japonci vyrážejí do přírody, někteří na procházku, další na piknik, jiní sázejí stromy a rozjímají o životním prostředí. 

Data japonských státních svátků

Den zeleně (Midori no Hi, みどりの日) byl ustanoven v roce 1989. Jeho původ je spjat s láskou k přírodě císaře Šówa (Hirohito).  Slavil se 29. dubna, v den narozenin zesnulého panovníka. V roce 2007 došlo k restrukturalizaci a Den zeleně se od té doby slaví 4. května. 29. duben získal nový status – Den Šówa.

Součást zlatého týdne

Japonský státní svátek Den zeleně se řadí do systému tzv. zlatého týdne (Golden Week). Jedná se o část roku, na kterou se těší všichni tvrdě pracující Japonci, neboť je v kalendáři za sebou hned několik dnů, kdy si mohou naplno užít volna (Den Šówa – 29.4., Den ústavy – 3.5., Den zeleně – 4.5. a Den dětí (5.5.).

Den zeleně – oslavy

Pěkné květnové počasí přímo vybízí k tomu, aby Japonci Den zeleně strávili v přírodě. Část z nich se vydá do parků, kde společně s rodinou a přáteli pojídají například onigiribentó boxů. Je to i ideální příležitost k navštívení japonské zahrady. Někteří obyvatelé Japonska považují datum za skvělé pro sázení stromů.

Turisté si svůj výlet mohou zpestřit pozorováním všelijakých přehlídek, které se v tento den konají. Populární kratochvílí je například pozorování ohňostrojů. Nejlepším místem je samozřejmě Tokyo Tower, věž z níž je skvělý výhled na japonské hlavní město. Oblíbenou lokací je i blízký park Shiba (芝公園).

Vhodný čas pro cestu do Japonska?

Pokud byste se rozhodli pro cestu do Japonska právě v období zlatého týdne, můžete si výlet zpestřit oslavami, na druhou stranu je třeba počítat s vyššími cenami za ubytování a obsazeností hotelů, neboť tento čas využívá pro cestování po Japonsku i řada Japonců.