Den podzimní rovnodennosti – japonský státní svátek

Den podzimní rovnodennosti  je stejně jako Den jarní rovnodennosti pohyblivým státním svátkem. Japonci čekají na přesné výpočty, kdy dojde k vyrovnání poměru dne a noci, a tak datum oficiálně ohlašují 1 rok předem. Obvykle se jedná o 22., nebo 23. září.

Státní svátek od roku 1948

Kořeny svátku jsou šintóistické. Když po válce docházelo k obměně kalendáře, vznikl Den podzimní rovnodennosti (Šúbun no hi, 秋分の日), který nemá přímý náboženský kontext. V roce 1948 totiž proběhly reformy zaměřené na oddělování státu a náboženství.

Japonské oslavy

Oslavy svátku Vám mohou připomínat letní festival Obon. I v tomto případě se totiž jedná o událost, kdy Japonci vzpomínají na zemřelé a společně s rodinou navštěvují hroby, které zvelebují. Opět se ve velkém zapalují vonné svíčky a někteří nabízejí duším předkům obětiny v podobě květin či jídla.

Zároveň se jedná o období, kdy začíná sklizeň rýže. Lidé děkují za bohatou úrodu a některé chrámy pořádají oslavy. Ve městech můžete vidět průvody Japonců hrajících na tradiční nástroje jako jsou bubny taiko či flétna šakuhači. Příležitosti se chopí i řada provozovatelů pouličních stánků. Občerstvení bývá dostupné až do pozdních hodin.

Podzimní jídlo a relaxace v parku

Oblíbeným podzimním jídlem je kuri gohan (栗ご飯). Jedná se o pečené kaštany podávané s rýží (ideálně s tou z aktuální sklizně). Dalšími sezónními potravinami jsou dýně, houby a sladké brambory.

Japonci, kteří neholdují komunitním oslavám, Den podzimní rovnodennosti využijí například ke čtení knihy v parku. Podle mnohých se totiž jedná o ideální čas, kdy není ani teplo, ani zima, a tak to přímo vyzývá k delšímu pobytu v přírodě.