Den moře – japonský státní svátek

Japonsko, jakožto ostrovní stát, má kulturu i historii provázanou s moři a oceány. Ryby a mořské plody i řasy jsou zásadní složkou jídelníčků Japonců. Roku 1995 vznikl státní svátek Umi no Hi (海の日), jehož název můžeme překládat jako Den moře či Den oceánu.

Připomínka plavby císaře Meidži

Japonský státní svátek Den moře je spjatý s událostmi 19. století. V roce 1876 se totiž císař Meidži vypravil na cestu lodí po Japonsku. Vyplul z Aomori a přistál v přístavu města Yokohama. Loď, na níž se plavil, dodnes existuje. Je zakotvená v Tokiu a slouží jako muzeum.

Už v roce 1941 se japonský ministr Šozo Murata vyslovil pro to, aby den návratu císaře z plavby, 20. červenec, stal státním svátkem. K uzákonění ale došlo až v roce 1995 a oslavy se poprvé konaly o rok později.

Systém šťastných pondělí

Legislativa z roku 2006 změnila datum, kdy se Den moře slaví. Z původně pevně daného termínu se stal pohyblivý na základě japonského systému šťastných pondělí. Jde vlastně o to, že Japonci mají čtyřikrát ročně jistotu, že budou mít prodloužený víkend, neboť Den moře, Den dospělostiDen úcty ke starším a Den zdraví a sportu vždy připadnou na pondělí.

Oslavy Dne moře v Japonsku

Den moře je prvním japonským státním svátkem, který připadá na letní období (předcházejícím je květnový Den dětí). Jedná se tak o čas, který mnoho Japonců stráví na pláži, aby si užívali vodní radovánky. Pokud byste v tento den pobývali v Japonsku, vydejte se do města Yokohama. Právě zde se konají oslavy spojené s dávným příjezdem císaře Meidži do těchto končin. Lidé pozorují historické lodě připlouvající do přístavu a vrcholem je večerní ohňostroj.