Den dětí – japonský státní svátek

Den dětí (Kodomo no Hi, こどもの日) je japonský státní svátek, který Japonci slaví od roku 1948. Každoročně připadá na 5. května. Jedná se o poslední den tzv. Zlatého týdne, tedy období dovolených, které tvoří společně se Dnem Šówa, Dnem ústavy a Dnem zeleně

Oslavy Dne dětí mají v Japonsku dlouhou tradici (pravděpodobně okolo 700 let). Původně se jednalo o datum vyhrazené chlapcům a otcům. Postupem času došlo k proměně a od roku 1948 se oficiálně jedná o den pro celou rodinu. Chlapecký element nicméně v tradičních domovech stále převládá.

Japonské vlajky ve tvarů kaprů

Pokud se ocitnete v Japonsku 5. května, oslavy určitě zaznamenáte. Rodiny vyvěšují na stožár vlajky ve tvaru kaprů (papírové či látkové). Těmto praporkům se říká koinobori (鯉幟, こいのぼり). V tradičních rodinách býval jeden kapřík vyvěšen za otce, jeden za každého syna. Od roku 1948 je svátek ale považován za den pro celou rodinu, a tak ve větru vlají i vlajky ve tvaru kaprů za matku a každou dceru.

Příklad dekorace vhodné pro Den dětí v Japonsku.
Příklad dekorace vhodné pro Den dětí v Japonsku.

Proč Japonci vyvěšují právě vlajky ve tvaru kaprů? Na to existuje hned několik teorií. Jednou z nich je ta, že kapři jsou vytrvalí a silní, což reprezentuje jejich schopnost plavat proti proudu. Když se vlajky napínají ve větru, znázorňují právě tento kapří pohyb. Jiná teze říká, že se jedná o odvozeninu z čínských legend. V nich se kapr, který urazí dostatečnou vzdálenost proti proudu stává drakem. A to je jistě lákavý příběh pro řadu dětí.

Vystavování japonských panenek a figurek

Chlapecký element svátku je dodnes patrný z faktu, že řada rodin 5. května vystavuje rozličné figurky samurajů, bojovníků a dalších postav spjatých spíše s mužským světem. Jedním z typických příkladů jsou panenky znázorňující legendárního chlapce jménem Kintarō. Ten byl obdařen nadlidskými schopnostmi a v jednom z příběhů se utkal s gigantickým kaprem. Je proto často znázorňován jako hoch třímající rybu.

Holčičky nicméně v Japonsku nepřijdou zkrátka. Vystavování panenek představujících císařský dvůr (císař, císařovna, hudebníci, sluhové,…) se v rodinách tradičně koná v průběhu oslav tzv. Hinamacuri. Slavnost připadá na 3. března a bývá označována jako Den dívek či Den panenek. Nejedná se nicméně o japonský státní svátek.