Daruma san – japonská soška plnící přání

Máte tajné přání a moc toužíte po tom, aby se vyplnilo? Pak si můžete pořídit japonskou sošku, která se stane nejen skvělou japonskou dekorací Vašeho pokoje, ale možná Vám i do roka zajistí splnění Vašeho snu.

Daruma, daruma-san, daruma doll či dharma panenka, to všechno jsou označení pro tuto japonskou figurku. Soška plnící přání má zpravidla vousy a dvě nevybarvené oči. Předlohou pro beznohou a bezrukou sošku byl podle tradice buddhistický mnich Bodhidharma, který patří mezi legendární zakladatele Zen buddhismu.

Splnění přání do 1 roku

Ačkoliv by soška na první pohled mohla vypadat jako pouhý estetický bytový doplněk, z jejích spirituálních kořenů vyplývá její funkce. Daruma-san má za úkol splnit přání svého majitele. Po zakoupení sošky ji její vlastník může požádat o splnění svého tajného požadavku. Po vyslovení tužby se má začernit levé oko figurky. Někteří lidé své přání i fyzicky napíší na tvář sošky. Na bradě může být vepsáno jméno majitele.

Ode dne vyslovení přání a začernění levého oka plyne roční lhůta. Během ní by daruma-san měl pobývat na význačném místě bytu. V japonském kontextu to znamená například na buddhistickém oltáři. Během 365 dní by měla figurka přání splnit. V momentě kdy dojde k naplnění požadavku, začerní se inkoustem i pravé oko.

Po práci odpočinek

Daruma-san by následně měl být odnesen do chrámu, protože svůj úkol již splnil. Stejně se postupuje i se soškami, kterým se to během jednoho roku nepodařilo. Přání bylo nad jejich síly, ale bezesporu se také velice snažily. 🙂

Ideálním místem je pro ně buddhistický chrám. Vzhledem k nevyhraněnosti japonského vyznání se ale může jednat o jakékoliv spirituální místo, výjimkou tedy není ani křesťanský kostel. Na konci každého roku se v japonských buddhistických chrámech koná slavnostní spálení daruma-sanů, kteří již splnili svůj účel.

Mini daruma - rozličné barvy.
Mini daruma – rozličné barvy.

Disney daruma-san

V dnešní době plní daruma-san především roli milého talismanu či suvenýru. Neprodává se jen v tradičním červeno-zlatém provedení. K dostání jsou i zelené, růžové, žluté či černé variace. Pokud by byl tradiční daruma-san v podobě buddhistického mnicha Bodhidharmy pro někoho příliš fádní, může sáhnout po nabídce firmy Disney. Ta obsahuje variace na tyto talismany v podobě ušatých figurek s černým čumáčkem á la Mickey Mouse.

I přes proniknutí komerce do této sféry japonského folkloru, daruma-sanové stále tvoří svou původní tradiční roli. Nepsaným zvykem po vyhrání voleb je začernění levého očíčka figurky vítězem s přáním splnění hlavního volebního programu.

Na přední straně propagačního letáčku města Takasaki je dokonce Daruma znázorněn.
Na přední straně propagačního letáčku města Takasaki je dokonce Daruma znázorněn.

Původně buddhistická soška nadále plní i svou diplomatickou úlohu v mezinárodních vztazích, jak ostatně dokládá fakt, že město Plzeň získalo daruma-sana obřích rozměrů od svého partnerského japonského města Takasaki.