Bubny Taiko – japonský hudební nástroj

Bubny taiko (太鼓) jsou, stejně jako flétna šakuhači či šamisen, typicky japonským hudebním nástrojem. Jejich zvuk si v současnosti můžete poslechnout na různých festivalech v Japonsku. Existují ale i japonští hudebníci, kteří se na taiko specializují a prezentují své umění ve světě. 

Vznik bubnů taiko v Japonsku

Kdy přesně bubny taiko vznikly není jasné. Uvažuje se o tom, že se japonští hudebníci při jejich výrobě inspirovali v 6. století u korejských nebo čínských nástrojů. Zajímavější je ale příběh z japonské mytologie. Dle něj byla bohyně Slunce, Amaterasu, uvězněna v jeskyni. Bohyni Ame no Uzume se jí podařilo osvobodit díky tomu, že vylila ze sudu saké, vylezla na něj a vší silou na něj dupala. Zvuk improvizovaného nástroje byl tak ohromující, že způsobil kýžený sesuv kamení.

Japonské bubny v divadle i na festivalech

V dobách feudálního Japonska byly taiko nástrojem, který používali armádní hudebníci. Bubny našly své uplatnění i v divadle. Jejich zvuk doprovázel představení No i Kabuki. V současné době můžete zvuky taiko slyšet během různých festivalů v Japonsku. Obvykle jsou při nich bubny umístěny na pódiu a hráči na ně hrají za pomoci paliček vestoje. Existují ale i výjimky. Například na Okinawě můžete vidět vystupující folklórní tanečníky stylu eisa. Ti na taiko bubnují během tance.

Yamato – The Drummers of Japan

Několik hudebnických skupin specializujících se na japonské bubny pořádá každoročně i zahraniční turné. V českých končinách je pravděpodobně nejznámější uskupení z prefektury Nara, Wadaiko Yamato, které několikrát koncertovalo i u nás pod názvem Yamato – The Drummers of Japan.

Japonská videohra s bubny taiko

Videohra s bubny taiko.
Videohra s bubny taiko.

Vzhledem ke spjatosti bubnů taiko s japonskou kulturou, se jejich tématika prolnula i s videoherní scénou. Například pro Play Station vznikl herní simulátor Taiko: Drum Master. Hra je populární dodnes a v Japonsku můžete vidět speciální herní konzole, které vypadají jako bubny taiko. Hráči hru hrají pomocí ovladačů ve tvaru paliček. Na obrazovce se objevují symboly, které ukazují kam a kdy je třeba udeřit. Na základě správných úderů jsou připisovány body. 🙂