Baseball – jeden z nejoblíbenějších sportů v Japonsku

Baseball není populárním sportem jenom v Americe. Japonci se mu vášnivě věnují jako hráči i diváci. Po celém Japonsku najdete mnoho basebollových hřišť, na nichž trénují studenti i profesionálové.

Jak se baseball dostal do Japonska?

Rok 1872 je v Japonsku spojen s baseballem. Právě tehdy byl totiž tento sport Japoncům představen Američanem Horacem Wilsonem, který v Tokiu vyučoval angličtinu. Nová aktivita si rychle získala řadu příznivců. Je doloženo, že v roce 1896 se v Jokohamě konal zápas mezi japonským týmem a týmem složeným z cizinců žijících v Japonsku. Vyhráli Japonci a zpráva o jejich vítězství byla lokálním tiskem šířena. Sport se tak dostal do povědomí dalších lidí.

V první polovině 20. století začaly v Japonsku vznikat první profesionální kluby. V roce 1936 byla založena Japonská profesionální baseballová liga. Sport je v Japonsku velice populární i dnes. Mnoho středoškoláků a vysokoškoláků se mu věnuje ve škole v rámci hodin tělesné výchovy. Ti nejnadanější se pak mohou stát profesionály. Hráči japonské baseballové ligy jsou často celebritami srovnatelnými v českém kontextu s hvězdami hokeje či fotbalu.

Baseballové hřiště Kotlářka

Zajímavé je, že pro baseball používají Japonci vlastní, nepřejaté slovo, jakjú (野球). Jedná se o kombinaci kandži označující pole (hrací) a míč. Oblíbené sportovní aktivity se obyvatelé Japonska často nevzdávají, ani když jsou firmami vysláni do jiných zemí. V Česku je mezi Japonci populární pražské hřiště Kotlářka, na němž lze sledovat zápasy. Každoročně v jeho prostorách japonská komunita pořádá podzimní festival, Akimatsuri.

Japonské filmy a seriály o baseballu

Baseball hraje roli i v mnoha japonských filmech a seriálech. Příkladem budiž Pekelný baseballAkko to Bokura ga Ikita Natsu či komediální snímek Maiko haan!, který jsem shlédla na filmovém festivalu Eigasai a mohu Vám jej vřele doporučit. 🙂