Akimatsuri – oslava japonské kultury v Praze

Akimatsuri ( 秋祭り) je, jak již název lidem znalých trochy japonských slovíček napovídá, podzimní festival. Po celém světě japonské komunity pořádají tuto oslavu své kultury a i my máme příležitost navštívit ji v České republice.

Akimatsuri Praha 2014
Akimatsuri Praha 2014

Festival se původně začal odehrávat v Japonsku po sklizni rýže jako poděkování bohům za dobrou úrodu. Mimo zemi vycházejícího slunce je oslava stylizována spíše do celkového představení japonské kultury.

Stánek s Hokkaido miso soup.
Stánek s Hokkaido miso soup.

Udělejte si výlet do Prahy

Celou řadu let mají příležitost navštívit tuto událost i obyvatelé České republiky. Již tradičně se oslavy konají na baseballovém stadionu Na Kotlářce nedaleko obory Hvězda. Areál je celkem dobře dostupný i prostřednictvím MHD, takže neváhejte a jeďte se podívat na příští ročník.

Návštěvníci mohou ochutnat rozmanité japonské speciality.
Návštěvníci mohou ochutnat rozmanité japonské speciality.

Na návštěvníky čeká celá řada stánků, obvykle nabízející rozmanité japonské pochutiny. Můžete tak ochutnat například gyózu, speciální miso polévku, japonské nudle, mochi či dortíky z čaje matcha. Dobré jídlo je vhodné zapít některým z nabízených japonských čajů.

K dispozici jsou i dobroty z japonské cukrárny.
K dispozici jsou i dobroty z japonské cukrárny.

Procvičte se v japonštině

Celá akce je organizována místní japonskou komunitou, takže pokud máte chuť a odvahu, můžete si při nákupu rozličných potravin procvičit nejen základní slovíčka. Aby návštěva festivalu nespočívala jen ve stání ve frontě u jednotlivých stánků, zajišťují organizátoři i bohatý program.

Areál baseballového stadionu Kotlářka.
Areál baseballového stadionu Kotlářka.

Během dne se tak můžete těšit například na přehlídku japonských bojových umění, koncert či ukázku výroby některé z japonských specialit. Krátce před konáním by měl být dostupný přesnější program.

Místy návštěvník natrefí na "japonskou češtinu". :-)
Miso polévka za 40 CZK.

Pokud máte tedy v daném termínu čas, neváhejte a vydejte se směr baseballový stadion Kotlářka, přejeme Vám příjemně prožité odpoledne.