4 hlavní ostrovy Japonska – Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú

Matně si ze školních lavic vybavujete názvy největších japonských ostrovů, ale netušíte, na kterém z nich je Tokio či Nagano? Osvěžím Vám paměť. Čekají na Vás základní informace o jednotlivých ostrovech.

Japonsko tvoří více než 6000 ostrovů. V průběhu času se číslo proměňovalo, některá místa totiž pravděpodobně v minulosti zmizela pod mořskou hladinou v důsledku zemětřesení a s tím spojeným tsunami. V současnosti existují území, která jsou z vlastnického hlediska sporná (například Kurilské ostrovy). Nehledě na tyto okolnosti, největší část turistů míří na 4 největší japonské ostrovy – Hokkaidó, Honšú, Šikoku a Kjúšú.

Hokkaidó – ostrov sněžného festivalu

Začneme-li dle polohy ostrovů na mapě, nejsevernějším je Hokkaidó (北海道). Hlavním městem této oblasti je Sapporo. Ostrov se nachází poblíž Ruska a v blízkosti se nacházejí i sporné Kurily. Území Hokkaida je hornaté a nalézá se na něm i několik vulkanicky aktivních sopek. Na druhou stranu jsou tam i národní parky, které lákají na prakticky nedotčenou přírodou.

Nejznámějším festivalem konaným na Hokkaidu je Sapporo Snow Festival (さっぽろ雪まつり). Tradiční únorová událost láká přes milion turistů k návštěvě ostrova a k obdivování ledových skulptur. Pokud byste se rádi na Hokkaidó vydali, jistě Vás potěší, že kromě letiště disponuje ostrov i železničným tunelem Seikan, který oblast propojuje s Honšú.

Honšú – největší ostrov Japonska

Největším japonským ostrovem je Honšú (本州 ). Jedná se o část Japonska, do které směřuje nejvíce turistů. Nachází se tam totiž Tokio, Jokohama, Kjóto, Ósaka, Nara, Kóbe, Hirošima i Nagano. Turisté na tomto ostrově mohou navštívit horu Fudži, Ósacký hrad, zábavní park Universal Studios, les sebevrahů či jelení park. Na Honšú žije přes 100 milionů Japonců, a tak je tam i významná zemědělská produkce. V oblasti se pěstuje japonský čaj, ovoce, zelenina i rýže.

Šikoku – japonský ostrov poutníků

Šikoku (四国) je nejmenším ze 4 hlavních ostrovů Japonska. S Honšú je propojen sítí mostů, a tak se i na něj můžete dostat letecky, trajektem i vlakem. V oblasti je rozvinuté zemědělství, pěstuje se tam například ovoce kaki či rýže. Území je známo i kvůli produkci pšenice a s tím spojenou výrobou nudlí udon.

Šikoku je vyhledávaným místem mezi poutníky. Právě tam se totiž nachází stezka vedoucí po 88 chrámech (Shikoku Pilgrimage, 四国遍路). Zájemci se mohou vydat na cestu a jít tak ve šlépějích buddhistického mnicha Kúkaie, který místy procházel v 8. a 9. století.

Kjúšu – brána do Asie

Kjúšú (九州) se v rámci 4 hlavních ostrovů nachází nejjižněji. Města Kumamoto, Kagošima a Nagasaki se nacházejí právě tam. Kjúšú je propojeno s Honšú podmořským tunelem Kanmon. Místní subtropické klima přeje pěstování rýže, čaje i sóji. Vzhledem ke geografické poloze na ostrov jezdí především turisté z Číny a Korey. Počet lodí, které přiváží Číňany a další cizince do přístavu Hakata se každoročně zvyšuje.